World Youth Chess Championship 2014

Je druhá polovina září roku 2014 a my na vídeňském letišti začínáme svou dvacetihodinovou cestu na křídlech Emirates do jihoafrického města Durbanu, největšího afrického přístavu a dějiště akce, na kterou máme namířeno – Mistrovství světa v šachu juniorů.
A rozhodně nejsme malou skupinou – 13 reprezentantů do osmnácti let, tři trenéři a šest doprovázejících osob, mezi které se řadím i já. Jde převážně o rodiče hráčů, vyjímkou jsem já, protože se zde ocitám jako doprovod bratra Martina. Neznamená to ovšem, že se staráme jen o své děti. Jsme zde pro všechny, zajišťujeme jak hladké přesuny mezi hotelem a kongresovým centrem, tak catering, zdravotní podporu a v neposlední řadě také tu psychickou, nejpotřebnější po prohraných partiích. A to nejdůležitější – dbáme na to, aby se nám nějaká z opiček nezatoulala a všechny s námi odletěly zase zpět.

Czech team.jpg

Na letišti (a jak brzy zjišťujeme, tak nejenom tam) vládne ze strany organizátorů prvotní africký chaos, nicméně vše je v krátké době vyřešeno, hotely rozděleny a všechny týmy, které přiletěly do posledního místa vyprodaným letadlem mohou odjet do místa zaslouženého odpočinku. Usínáme za hluku burácejícího Indického oceánu, je to úžasný zvuk.

Drakensberg (1).jpg

Ráno nás čeká porada, krátká prohlídka města, na kterou se odvážíme pouze ve velké skupině a poté již rychle na zahajovací ceremoniál do ICC. Po úvodu a domorodém tanci se již zasedá ke stolů, předávají se protihráči dárky z domova (drobnosti jako kšiltovka, pohlednice, přívěsek, plyšák apod.) a může se začít. Do hrací místnosti je povolen vstup pouze The Head Of Delegation a FIDE trenérům, ostatní mohou tichý boj sledovat maximálně z ochozů.

World Youth Chess Championship (2).jpg

My však nezahálíme, naše svěřence necháváme napospas dravým protivníkům a my sami se vrháme do víru velkoměsta. Za památkami, směnárnami a nákupem něčeho dobrého pro správnou motivaci (leč strava v hotelu je téměř nepoživatelná až na snídaně, kde se místní ovoce v čele s ananasem nemůžu ani zdálky podívat na to v Česku prodávané). Bloudíme potemnělými ulicemi, míjíme pouliční prodavače a zjišťujeme, že kostel lze vytvořit i z v neděli zavřené autodílny.

Upřímně nechápu, kde naše děti berou tolik energie. Pokaždé, když se za nimi zavřou dveře hrací místnosti, padáme všichni do křesel a na volné židle a jsme rádi, že sedíme a nemusíme se ani hnout. Představa, že bojujeme na tak prestižní akci, jakou mistrovství světa dozajista je, je nad naše síly. A že proti sobě máme soupeře! Proti mé malé opičce postupně zasedli zástupci Madagaskaru, Estonska, Islandu, Jižní Koreje, Macau, Namibie, Srí Lanky, Austrálie, Mongolska, Jihoafrické republiky i velká šachová naděje Kalifornie.

CZE - USA.jpg

I přes lehké nachlazení se nám podařilo během jednoho týdne v jedenácti partiích čtyřikrát zvítězit a dvakrát remizovat, což nám vyneslo nejenom pět bodů, ale také závěrečné umístění na 77. místě na světě!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s