Proč miluji Paříž

Paříž, slavné město ležící na Seině. Snad každý touží do něj někdy zavítat, mnoho lidí jej opěvuje, mnohým se zde nelíbilo. V každém však zanechá nějaký dojem, který si v sobě neseme a šíříme dál.

Na první pohled je to město jako každé jiné. My, návštěvníci, zde uvidíme mnoho památek, muzeí, kostelů, dlouhé ulice a obchody. Za několik dní se proženeme Centre Pompidou, Museé d’Orsay či Champs Elysee a máme pocit, že jsme vše viděli a již nás zde nic nepřekvapí. Kdo má ale v úmyslu Paříž poznat doopravdy, musí vybočit ze zajetých kolejí. Nesmíme se dát svést na zcestí hlavními bulváry, kterými proudí davy turistů. Musíme se ztratit. Zamotat se v malých uličkách, v obytných čtvrtích, v době, kdy ostatní, jež pozorovali noční Paříž z Eiffelovy věže, ještě spí, ale Paříž již žije životem dlouhá léta nezměněným. Právě tato ranní rozvernost mi dovolí stát se alespoň na chvíli Pařížanem skrytým před zraky ostatních v oparu, který ještě slunce nestačilo rozehnat.

Notre Dame (1).jpg

Miluji ta nádherná rána, ať zimní či letní, kdy procházím kolem brasserií, místní obdoby kaváren. Na zahrádkách, které jsou i díky místnímu vcelku teplému podnebí v provozu celoročně, sedí pečlivě upravení pánové s knihou, na stolku první ranní kávu a jejich čas jakoby se zastavil. Čtou si, nenuceně konverzují s číšníky a svět kolem se zdá tak tichý. Nikdo nikam nepospíchá, do boulangerie se začínají trousit zákazníci a nakupují to nejúžasnější pečivo na světě. Další důvod, proč milovat nejen Paříž, ale celou Francii – jídlo. Pro mě to začíná právě snídaní, kdy si ke cappuccinu mohu vychutnat ty nejlepší croissanty, tolik nesrovnatelné s těmi českými. U nich ale rozhodně nezůstaňte, přikupte pain au raisin a pain au chocolat, nebudete litovat.
Hříchem by však bylo zůstat jen u pekáren. Připojte se k místním a jděte na ráno otevřený trh. Najdete nepřeberné množství té nejkrásnější zeleniny a ovoce, jaké mohou nabízet jen Francouzi a Italové, čerstvé ryby a ostatní mořské plody, nejrůznější sladkosti i vyhlášené a obávané plněné šneky. Připouštím, že rozhodování při výběru surovin je jednou z nejtěžších chvílí strávených ve Francii.

Paříž a celá jeho země však naše oko nezaujme pouze kvalitními surovinami a neskutečně dobrým jídlem. Její kouzlo spočívá také v eleganci. A to ne jen tak ledajaké! Sama Paříž se striktně upravenými dvorky, průchody, nádvořími a náměstími, lemovaná opravenými domy s nádherným kováním a vkusnou květinovou výzdobou je pohledná, o to víc zaujmou její obyvytelé. Nenarazíte zde takřka vůbec na černou, sepranou barvu, tolik populární v zemi české. Žádná šílená kombinace barev, materiálů ani střihů. Každý, koho potkáte, má svůj styl. Mladí muži, předvádějící parkour, jsou oděni v ležérním hip-hop oblečení, ostatní kráčejí dokonale sladěni v obleku, kabátu námořnické modři (zde asi nejoblíbenější barva) a doplněni kloboukem či drobnou broží. Dámy nedají dopustit na decentní doplňky, krásné šaty a nádherné účesy. Jsme v Paříži, městě módy!

Novoroční Paříž (25).jpg

Další z nesporných výhod je rozloha a možnosti tohoto města. Sezení v parcích je skoro povinností každého obyvatele a my si k tomu můžeme přikoupit i zcela ojedinělou zmrzlinu, kterou nám prodavač vytvaruje jako lístky růže. Začneme brunchem v brasserii situované v nějaké ze zapadlých uliček se zdvořilým čísníkem s knírkem, oběd, jako ostatní, odbydeme nějakým rychlým toastem v některém z městských parků a na večeři se sejdeme na pikniku s přáteli ve Versailles. Pokaždé s neopakovatelnou atmosférou, s nádechem něčeho nového. To je ta pravá Paříž. Město, které nás nenechá nikdy vydechnout.

Je jasné, že každý, kdo zavítá do této metropole poprvé, ji bude chtít poznat z turistické stránky. Ovšem jednou, až projedete svět nebo se vám zasteskne, zvažte návrat. Návrat do zcela jiného města, žijícího daleko od turistů. Možná i vy zde tak naleznete druhý domov, který si zamilujete. A vaše láska bude opětována.

Louvre (18).jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s