Procházky Londýnem I.

Londýn, hlavní město Velké Británie a dříve i všech britských kolonií. Každý den se probouzí do rána zahaleného mlhou, kterou sluneční paprsky pronikají tak dlouho, dokud ji zcela nerozpustí. A to je přesně doba, kdy my již musíme být na cestě. Doba, kdy Londýnem procházejí její obyvatelé a turisté ještě spí. Čas, kdy si můžeme Londýn užít tak, jako nikdy poté. Ideální je vyrazit za svítání, někdy kolem šesté hodiny, kdy máme možnost si užít osamocený pohled na ranní parky a náměstí a hned poté zamířit do právě otevíraných památek.
Londýn má nesmírnou výhodu, že, podobně jako řada jiných evropských metropolí, je vše snadno dosažitelné chůzí. Sám jej mám za ta léta prochozený skrz naskrz a rád bych vám dnes nastínil několik tras, díky kterým poznáme za pár dní mnoho zajímavého. Nebo si vyberte pouze jednu, trávíte-li v Londýně jen krátký čas a pojďte se mnou na vycházku.

Prostě Londýn (23).JPG

Začít můžeme třeba u centra celého města – Embankmentu. Je krásným východiskem mnoha cest, my se vydáme po jedné z nich. Přímo na tomto kousku jižního břehu můžeme navštívit legendární London Eye, obrovské kolo jež tvoří 32 kapslí a poháněno je motorem české výroby. Stát mělo pouze dočasně k oslavě milénia, stalo se však natolik populárním, že jeho demolice byla nepřijatelná. Ptáte-li se, zdali stojí za to nastoupit, řeknu vám, že já bych si počkal do St. Paul’s.

London 2013 (23)

 

Přejděme Temži po Westminster Bridge a zamiřme k sídlu parlamentu. V letních měsících se Palace of Westminster otevírá veřejnosti a tento zážitek za dvacet liber rozhodně stojí. Projdete celou historií Velké Británie, podíváte se na místa vášnivých debat i do salonků, kde se na svůj projev připravuje královna. Pokud zamíříte do Londýna mimo letní měsíce, pak můžete obdivovat alespoň tři sta metrů dlouhé průčelí táhnoucí se podél řeky a ukončené Victoria Tower, mnohými nazývanou Big Ben podle zvonu, který zde hlásá čas. Vlaje-li vlajka, parlament zasedá.

Westminster abbey (2)

Přejděme přes cestu kolem sochy Winstona Churchilla a dostáváme se k Westminster Abbey, katedrále ve stylu anglické pozdní gotiky, která se stala dějištěm jak korunovace současné hlavy monarchie, tak svatby následovníka trůnu prince Williama. Nejpůsobivější částí katedrály je kaple Jindřicha VII. s bohatým zdobením a dřevěnými misericordiemi rozčleněnými na jednotlivá místa s erby příslušného rodu. Nahlédněte také do často opomíjeného místa, Poet’s Corner, tedy koutu básníků, kde navždy spočívají velikáni jako Jane Austen, Geoffrey Chaucer nebo skladatel G.F.Händel.

Westminsterské opatství (12)

Pokračujme po bulváru Whitehall kolem pomníku padlých za druhé světové války, u nějž se pravidelně objevují věnce vlčích máků v rámci oslav Poppy Day. Po levé straně mineme sídlo premiéra na Downing Street a následně také snad jediné místo, kde stráž u vchodu nestojí, nýbrž sedí na koních – Horse Guards Parade. Projdeme-li jeho rozlehlým nádvořím, ocitneme se před branami nejmalebnějšího londýnského parku, St. James’s Park, jednoho z téměř sedmnácti tisíc parků, které zaujímají plochu jedenácti procent Londýna. Cestou kolem jezírek v této tiché, zelené oáze uprostřed města, si můžeme dát zmrzlinu, posadit se do slunečních lehátek nebo chytat veverky.

Greenwich (28).JPG

Přicházíme k Buckingham Palace, oficiálnímu sídlu královny. Na rozlehlém prostranství ohrazeném bránami, jež darovaly monarchii Kanada, Austrálie a západní a jižní Afrika, probíhá denně střídání stráží neboli Changing Guards. Na nevelkou podívanou obdivovanou tisíci turisty, kvůli níž je v okolí také zastavena veškerá doprava, shlíží z památníku Queen Victoria Memorial královna Viktorie a čtyři alegorické postavy představující dobročinnost, pravdu, pokrok a tvořivost. Zavítáte-li do Londýna v letních měsících, budete mít, stejně jako u Houses of Parliament, možnost nahlédnout do enormního paláce s šesti sty místnostmi a sedmdesáti osmi koupelnami. Královská rodina se v létě přemisťuje do venkovského sídla, a tak pokud se vám podaří si prohlídku v dostatečném předstihu zamluvit, budete mít možnost pompéznost a okázalost paláce obdivovat na vlastní oči a to včetně zahrad.

Palác královny (15)

Od paláce se vydáme po nejslavnějším londýnském bulváru The Mall, který nás dovede až na Trafalgar Square. Vévodí mu padesát šest metrů vysoký sloup se sochou admirála Nelsona o velikosti pěti a půl metru. Spolu s čtyřmi gigantickými lvy, vyrobenými z kovu ukořistěných francouzských děl, zde stojí na památku slavného vítězství v bitvě u Trafalgaru roku 1805. Náměstí ze severní strany uzavírá budova národní galerie. Jako všechna státem vlastněná muzea nemá zpoplatněný vstup a místní sbírky rozhodně stojí za návštěvu.

National gallery (2).jpg

Ve večerních hodinách se dostaneme na Piccadilly Circus, místo, které nikdy nespí. Slavné neonové nápisy, ve své době první na světě, zde osvětlují drobnou sochu anděla dobročinnosti, mnohými považovanou za amorka. Jsme v centru Soho. Můžeme se odtud vydat nakupovat do nejdražších ulic jako je Oxford Street nebo na bulvár Piccadily. Zde najdeme snad nejkrásnější obchodní dům na světě, který pravidelně zásobuje také královskou rodinu – Fortnum & Mason.
Pokud patříte mezi odvážnější, právě ve večerních hodinách navštívit někdejší vykřičenu čtvrť Soho a sousedící China Town rozhodně stojí za uvážení. Nevěstince byly postupně zrušeny a tak zde dnes najdeme především bary, restaurace a obchody s tradiční čínskou medicínou.
Preferujete-li kulturní zážitky, neměla by vám ujít nabídka mnoha divadel, které jakoby Piccadilly Circus obklopovaly. Nezdržte se však příliš dlouho do noci, abyste se mohli zítra ráno za svítání opět vydat do liduprázdných ulic plných tajemství.

6-bond.jpg

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s