Procházky Londýnem II.

Naši druhou procházku začneme v někdejším centru celého Londýna, a to na piazzettě před katedrálou St. Paul’s. Jde již o pátou stavbu na stejném místě a zároveň o jedinou londýnskou katedrálu s kupolí. Hlavním architektem byl Christopher Wren, který stojí snad za polovinou všech místních staveb. Katedrála je dějištěm mnoha významných událostí, především pohřbů, nedávno Margaret Thatcher, dříve třeba admirála Nelsona. Pochován je zde také samotný architekt a každému, kdo přijde k jeho hrobce, se ukáže památná věta: „Čtenáři, jež hledáš jeho pomník, rozhlédni se kolem sebe.“
Prohlídku můžete začít již brzy ráno, katedrála otevírá jako první z londýnských pamětihodností. Nikdo, kdo do katedrály zavítá, nesmí minout trojici galerií, které jsou vršeny nad sebou kolem kupole jako patrový dort. Jediná vnitřní, u základů kupole, je zvaná Whispering Gallery. Šepot zde hraje významnou roli. Sami si můžete vyzkoušet tiché mluvení do zdi, kdy váš protějšek na opačné straně poslouchá. A má-li dobré uši, tak váš hlas opravdu uslyší. Další galerií, o několik desítek metrů výš, je Stone Gallery. Nachází se na venkovní straně kupole u základů malé věžičky, která tvoří špičku kupole. Kdo se odváží až na ochoz této věžičky, stane na Golden Gallery, odkud je výhled doslova hoden zlata. Skvěle konkuruje předraženému London Eye, byť dostat se až na vrchol vás stojí 528 schodů.

St. Pauls (2)

Přímo proti jižnímu vchodu do katedrály se táhne krátká ulice s hlavním sídlem Armády spásy zakončená mostem Millenium Bridge. Most byl sice postaven k oslavě milénia, otevřen však byl až několik let poté, jelikož nejdříve bylo třeba vyřešit problematickou statiku stavby. Na druhém břehu můžeme navštívit jednu z největších galerií moderního umění, TATE Modern. Sídlí v budově bývalé elektrárny a její prostory jsou opravdu impozantní. Brzy bude také dokončena její přístavba v podobě bílého ledovce.

Od St. Paul’s se vydáme dál na východ do finanční čtvrti na náměstíčko před Royal Exchange. Jednu ze stran zde tvoří také Bank of England, instituce chránící britské hmotné rezervy. Ulicemi plnými luxusních obchodů se dostáváme hlouběji a hlouběji do finančního sektoru země a kromě sum, se kterými se za zdmi, kolem nichž procházíme, obchoduje, se zvedají také budovy. V posledních letech je výstavba mrakodrapů na vzestupu a právě tato čtvrť je jejím hlavním centrem. Vše je pečlivě promyšleno. Historie se zde snoubí s budoucností a tak i přes svou výšku žádná z budov ty historické nezastiňuje.
Za povšimnutí stojí dvě stavby stojící naproti sobě a oddělené starým kostelem Saint Andrew. Na jedné straně je to futuristická 30 St Mary Axe, přezdívaná The Gherkin, okurka. Na straně druhé se tyčí takřka surrealistická budova industriálního stylu, jež je sídlem Lloydovy pojišťovny.

London Egg and Lloydova pojišťovna (5).JPG

Pokračujeme dál kolem Monumentu, šedesát jedna metrů vysokému sloupu, který zde stojí na památku nejničivějšího požáru, jaký kdy Londýn zažil. 2. září 1666 přesně oněch šedesát jedna metrů od místa, kde dnes pomník stojí, vypukl v pekárně na Pudding Lane krátce po půlnoci. V důsledku silného větru se požár rychle šířil a pod kontrolu se dostal až čtvrtého dne. Shořelo celé City, 13 tisíc domů a 87 kostelů. Mezi nimi i námi dnes navštívená katedrála svatého Pavla, která byla poté, stejně jako většina budov v centru, znovu postavena Christophrem Wrenem. Právě tomuto požáru tak vděčí Londýn za svou ucelenost a zdobnost.

Tower (1).jpg

Po nábřeží Temže se dostáváme k Toweru a tím i nejstarší části města. První stavby zde stály již za římské nadvlády. Cestou mineme místo v Temži, kde byly na kůly napichovány v Toweru sťaté hlavy. Z tohoto místa shlížela na Londýn jak Anna Boleyonová, tak Oliver Cromwell.
Tower samotný z okolních staveb vyčnívá především stářím a tedy i architekturou. Skládá se z několika budov obehnaných masivními hradbami. Celá stavba vznikla jako dočasná pevnost. Jako první byla vystavěna největší White Tower, která byla chvíli také využívána jako zoo s ledním medvědem. Celý komplex byl sídlem někdejšího hlavního londýnského vězení, kde na svou popravu čekaly již zmíněné osobnosti. V Bloody Tower byli zavražděni dva princové, což ve své hře zvěčnil i William Shakespeare. Hrůzostrašnou atmosféru již dávno vzala nedaleká voda a nám zde zbyly kromě stavby samotné k obdivování nejkrásnější korunovační klenoty světa. Za dveřmi mohutného trezoru najdeme lžíci i ampuli určené k pomazání panovníka, 2800 diamantů v královské koruně i ten největší vůbec, Koh-i-Noor, umístěný v koruně vladařovy chotě. Na prohlídku trezoru je dobré nechat si delší čas, fronty bývají velmi dlouhé. A když už zde budete, připojte se k nějaké ze skupinek provázené místními obyvateli, Raven mastery, kteří vám ukáží nejen zákoutí, která byste sami nenašli, ale také vám umožní nahlédnout do historie jako nikdo další.

Tower (7).jpg

Naší poslední zastávkou na této straně Londýna je Tower Bridge, most otevírající se dle výšky lodí, které chtějí proplout. Jeho gotický styl může oko laika zmást, ale skutečně byl postaven až na přelomu devatenáctého a dvacátého století a architektonické řešení je dáno blízkostí Toweru. Budete-li mít štěstí, možná spatříte jedno z jeho otevření, odehrává se dnes již asi pět set krát do roka.
Z mostu si kromě krásného pohledu na Tower můžete užít také výhled na druhou stranu, kde stojí budova londýnské radnice s velmi bizarním tvarem a nádherným skleněným schodištěm uvnitř.
A dostanete-li po záplavě památek hlad a zatoužíte-li po něčem ve stylu Londýna, rozhodně stojí za to ujít pár kroků na Borough Market a vychutnat si koktejly, horký chedar nebo staroanglické brownies. Na své si zde přijdou také milovníci zahraničních chutí, především asijské kuchyně. A pokud pouze hledáte suroviny, také neodejdete s prázdnou. Tento pouliční svátek výborného stravování zůstává zrakům mnoha cestovatelů utajen. A právě díky tomu si zachovává svou jedinečnou atmosféru, která vám učaruje!

Tower Bridge (15)

Jak naložit s právě načatým odpolednem? Na výběr máme hned několik možností.
Umělci prahnoucí po kulturním životu zamíří do jedné z obrovského počtu galerií. Jejich velkou výhodou je bezplatný vstup, který zaručují všechna státem vlastněná muzea a galerie. Zpoplatněny jsou pouze právě probíhající výstavy, stálé sbírky jsou však přístupné pro všechny bez poplatku. Mezi nejlepší muzea patří Victoria and Albert museum.
Mladší generaci by mohlo přitahovat obrovské muzeum Harryho Pottera, nacházející se nedaleko Londýna. Budete se moci projít velkou síní, nahlédnout do Brumbálovy pracovny i vyrazit na projížďku patrovým autobusem s Erniem a jeho mluvícími hlavami.

Omrzela vás už všechna muzea a radši byste se jen procházeli a nasávali atmosféru Londýna? Pak mám pro vás hned tři tipy.
Pro milovníky obchodů se nenajde lepší místo, než Covent Garden. Své květiny zde prodávala již Líza Doolittle, faktem však je, že se jednalo o koňský trh, který byl teprve před několika lety vyčištěn, opraven a dnes je se svými drobnými obchůdky všeho druhu krásným kulturním centrem stejnojmenné čtvrti.
Ať už jste posedlí architekturou nebo sportem, obé se spojuje v olympijském parku na okraji města. Po konání olympijských her v roce 2012 byl park několik let přestavován do podoby sportovního centra Londýna. Z olympijské vesnice vzniklo sociální bydlení a sportoviště jsou dnes otevřena všem. Stačí jen zaplatit vstupné a už můžete plavat bazénu nebo hrát basket na místě, kde se jen před několika málo lety udílely medaile

Olympic park (1).jpg

A do třetice všeho dobrého nám na poslední londýnské ráno zbyl Greenwich. Nejmalebnější a nejzelenější část Londýna s rozlehlými parky a královskou observatoří, kterou prochází nultý poledník a určuje tak čas celého světa. Ztratíte-li se v čase, stačí jen počkat do pravého poledne. V tento čas se totiž za zvuku zvonů zdvihne rudá koule na střeše hvězdárny a připomene dle tradice všem námořníkům aktuální čas, aby si i ti připlouvající z velkých dálek mohli dát čaj přesně o páté.

Greenwich (13).JPG

Londýn je půvabné město s šarmem, který jen tak někde nenajdete. A zavítáte-li zde jednou, kousek vás zde zůstane a vy se sem tak budete vždy rádi vracet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s