Napříč kontinenty aneb Jak to všechno naplánovat

Podařilo se vám získat letenku za úžasnou cenu a již se nemůžete dočkat vašeho vysněného výletu? Jak to ale udělat, abyste na nic nezapomněli a na místně neminuli nic podstatného? Ať už jedete na druhý konec světa, nebo jen kousek za hranice, postup bude stejný. Pojďme si společně nastínit několik možností, jako první tu, kterou preferuji a která se mi na cestách nejvíce osvědčila.

1. Zajděte do knihkupectví či knihovny s největší nabídkou, které máte v dosahu, případně si udělejte výlet do Prahy. Na Václavském náměstí se nachází na třech patrech největší knihkupectví v České republice – NEO Luxor. Zde zajděte do oddělení map a cestopisů a začněte hledat. V našem hledáčku jsou průvodci do dané země. Sesbírejte všechny tituly od Lonely Planet, přes National Geographic až k Rought Guides. Jakmile budete mít naskládanou hromádku, usaďte se a knížky si důkladně prohlédněte. Nenechte se unést pěknými fotkami, o ty zde vůbec nejde. Vy potřebujete informace, kontakty, tipy. Na mých cestách se mi nejvíce osvědčily poslední zmiňované Rough Guides. Ačkoliv bez obrázků, obsahují však vyčerpávající výčet všeho podstatného začínajíc obecnými informacemi o počasí, kultuře či geografii následované dlouhým výčtem zajímavostí a tipů pro danou destinaci. Nelekejte se ani angličtiny, většina stránek, na které vás průvodce odkáže, bude právě v ní a vy si tak alespoň ušetříte často složitý překlad z češtiny. Taktéž se nebojte ceny. Na mnohá místa se podíváte jen jednou za život a pokud vám o stovku dražší průvodce nabízí lepší kvalitu, sáhněte po něm. Jen s ním to bude zážitek navždy.

2. Vybrali jste si, dle svého uvážení, nejlepší knihu a doma ji ve volných chvílích otevíráte a čtete. Ke čtení přiberte také papír a tužku a každou věc, zajímavost, památku či trasu, která vás zaujme, si zapište. Detailně, ať již nemusíte v průvodci příště hledat a máte vše na jednom místě – název, popisek, otevírací doba, kudy se tam jde. Body číslujte, ať se v nich neztratíte.
Často se k tomu snažím přidávat procenta, abych ve chvíli, kdy nebudu mít dostatek času, věděl, který z bodů je nejmenší škoda vypustit.

3. Vytiskněte si mapu. Nepoužívejte tu, kterou máte v průvodci nebo jste k němu přikoupili, tuto totiž brzy zničíte. Natiskněte ji v dostatečném měřítku, aby se vám do ní vešly všechny vaše body. A poté začne další mravenčí práce – každý z několika desítek či stovek bodů musíte umístit na správné místo. Až budete mít hotovo, jasně uvidíte, kudy se vydat a trasa se vám bude tvořit daleko snáz, než kdybyste měli body pouze orientačně umístěné v paměti.
Asi se vám stane, že i místa, která se vám opravdu líbila, budou z ruky a vy je budete muset vynechat. Pamatujte – vše se stihnout nedá. Ani vy jste nebyli na každé památce a zajímavosti u nás, v České republice. Do dané země jedete na pár dní či týdnů, nežijete v ní.

4. Vše máte utříděné, trasu vytvořenou a zbývá vám poslední bod – dát to všechno do kupy, napsat si itinerář a vytisknout. Program si připravujte po dnech, ať víte, kdy a kam máte jet, aby se vám nestalo, že vás popadne touha zůstat na nějakém, byť sebekrásnějším, místě o den déle a díky tomu nestihnete na závěr naplánované vodopády.
Nezapomeňte na otevírací dobu a všechny další tipy, které jste si v prvním kroku z průvodce vypsali.

V případě, že času není nazbyt, nebo se vám nechce toto podstupovat, můžete zvolit také jednu z řady alternativ. Na internetu se nacházejí mnohé cestopisy, ve kterých lidé detailně popisují své zážitky a dočkáte se zde často i doporučení určitých míst. Na paměti je však třeba mít, že tuto cestu si plánovali podle sebe a co se líbilo jim, nemusí se líbit vám.
Třetí, poněkud riskantní možností, které však dává stále přednost nejvíce lidí, je neplánovat nic. Jen si koupit letenku či jízdenku, nasednout a v destinaci se pohybovat křížem krážem, kam vás nohy zavedou. V mých očích to má však jeden velký háček – nikdy nevíte, co uvidíte, jestli ta pěšinka, kterou jste právě minuli, nevedla k nejkrásnější vyhlídce v okolí a jestli nezůstanete celou dobu na jednom místě. Nicméně stále si toto potenciální „tajemno zítřka“ získává mnohé cestovatele.

Ať již zvolíte jakoukoliv variantu, je důležité, aby vám vyhovovala a neznechutila vám výlet ještě před jeho začátkem. Protože cestování je láska na celý život, se kterou se již nikdy nedá rozloučit. Tak šťastnou cestu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s