New York

Nejlidnatější město Spojených států mi ukázalo jednu z nejmrazivějších tváří, jaké během roku dokáže nabídnout. A ačkoliv již teď slyším zlé jazyky, které toto nikdy nespící město tolik milují, že právě teplota zmrazila mé city k NYC, není tomu tak. S jasnou myslí hlásím, že ze všech amerických měst se mi New York líbil nejméně. Pravdou je, že bývá milován a obdivován především těmi, kteří v něm nikdy nebyli a čím víc nad ním přemýšlím, tím horší vjem mi v paměti utkvívá.
Podařilo se mi navštívit jak předměstí, tak centrum samotné a vytvořit si ucelený obraz města napříč všemi stranami. A možná právě proto jsem si zde připadal jako v zajetí hluboké propasti, kolem které se tyčí pouze holé skalní stěny. Bez slunečního svitu, který na ulice skrz výškové budovy nedosáhne, jdu stále se opakující strukturou ulic bez nápadu, inspirace, bez radosti.

LHR - JFK (1)

Lety přes Atlantik patří mezi ty vůbec nejpohodlnější. Z Heathrow na JFK operuje British Airways v kooperaci s American Airlines lety takřka každou hodinu a díky obrovské kapacitě létají poloprázdné. Na dolní palubě 747 si tak mohu pro sebe zabrat celou trojsedačku u okénka a cestou pozorovat vedle nás letící obří stroje, které mají stejnou cestu. Let je narušován pouze silnou turbulencí před Islandem, nejsilnější, jakou jsem kdy zažil. Vše se však za Grónskem uklidní a my si tak před přistáním můžeme vychutnat pohled na zapadající slunce nad širokými, sněhem pokrytými kanadskými pláněmi.

LHR - JFK (7)

Po přistání čeká každého cestujícího imigrační pohovor. Je dobré se již do letadla vybavit tužkou pro vyplnění imigračního formuláře, odevzdávat jej budete při východu z terminálu. Pohovor samotný probíhá svižným tempem. Úředník zkontroluje vaše víza či registraci ESTA, vyfotí si vás, odebere otisky prstů a podle vašeho vzezření vás podrobí důkladnému výslechu. Jelikož já mám vždy štěstí na testy na výbušniny či dodatečný screening, ani zde mě má aura neopouští a já tak odpovídám na dotazy ohledně své cesty, známých, místa pobytu nebo hotovosti, kterou do států přivážím.
Po několika minutách se ocitám na území Spojených států amerických a mířím z JFK do centra New Yorku. V Česku je již hluboká noc.

Civic Center (2)

Prvního rána jedu do nejjižnější části Manhattanu, do finanční čtvrti. Díky časovému posunu vůči Evropě vyrážím v brzkých ranních hodinách a dostává se mi příležitosti vychutnat si pohled na mrakodrapy v absolutním poklidu. Do osmé hodiny jsem zcela sám, od osmi mě začínají doprovázet výpravy Korejců a po desáté se začínají trousit ostatní.
Je krásné nedělní ráno a vypadá to, že celý Manhattan trénuje na maraton. Není snad New Yorčana, který by dnes neobul běžecké boty a nevyrazil si na nábřeží řeky Hudson v paprscích ranního slunce zaběhat.

Staten Island Ferry - Manhattan view (11)

Prodírám se hustou zástavbou, hledám malé, utlačené historické budovy, jejichž slávu dávno zastínily okolní výškové budovy. První zastávkou je kousek od Wall Street Trinity Church, následovaný NY Stock Exchange, Federal Hall a slavnou sochou zuřícího býka na náměstí Bowling Green Charging Bull.
Než otevře muzeum US Custom House, zamířím k Soše Svobody. Tento francouzský, sto čtyřicet let starý dar se tyčí na stejnojmenném ostrově jako upomínka podpory nezávislosti na Velké Británii. Cest, jak si sochu prohlédnout, je hned několik. Buďto si zaplatíte plavbu, která vás doveze nejen k soše (do jejíž koruny se dají s dostatečným předstihem koupit lístky), ale také k muzeu imigrantů na sousedním ostrově. Můžete však také nasednout zcela zdarma na Staten Island ferry, přívoz, který kolem sochy pluje, a nemáte-li v plánu šplhat do výšin a dívat se na svět jejíma očima, tato varianta pro vás bude jasnou volbou.

Brookfield Place (1)

 

Na nábřeží mě míjejí běžci a já jdu k World Financial Centre, přes pasáž Brookfield Place, kde všechny židle obsazují lidé malující zdejší zimní zahradu, a ocitám se na, alespoň pro mě, nejpůsobivějším místě New Yorku. Ground Zero. Místo, které 11. září navždy změnilo vnímání světa nás všech. Místo, kde při pádu “dvojčat“ zemřelo 2977 lidí a mnoho dalších si odneslo doživotní následky, jež vedly často k podobnému konci.

United States, New York, Manhattan, 9/11 Memorial designed by Israeli architect Michael Arad involving a forest of trees around two bodies of water with two large Square holes in their center at the exact spot where the formers towers stood

Dnes je okolí k nepoznání. Na místě nejvyšších budov bývalého Světového obchodního centra zejí do hloubky dva obří pomníky s padající vodou, jejichž dno je ztraceno v nekonečné černi. Lemovány jsou seznamem všech, kteří zde přišli o život. Voda tříštící se o okraje zdánlivě bezedného útvaru šumí a vytváří zvláštní atmosféru ticha, které by nemělo být už nikdy ničím narušeno. Zastavte se a přemýšlejte. Vzpomínejte. A než odejdete, zjistíte, že právě toto místo vás zasáhlo snad nejvíce ze všech.

9-11-memorial-museum

V 9/11 National Museum se nořím do událostí 15 let starých. Postupně scházím níž a níž do základů zřícených budov, míjím zničená hasičská auta, anténu ze střechy jedné z věží nebo část trupu jednoho z letadel, která zkázu způsobila.
Vyslechnu hovory pasažérů unesených letadel, kteří doufali v návrat ke svým blízkým, a čtu několik z tisíců vzkazů, které lidé po neštěstí nosili na pietní místa. V jedné z místností jsou fotky všech, jejichž cesta byla v tento den tak násilně ukončena.
Panuje zde velmi zvláštní atmosféra klidu a zároveň pokory. Emocím se ubránit nelze, a tak jsou v koutě každé expozice připraveny kapesníčky. Na závěr, ve chvíli, kdy dojdete po časové ose až ke konci dne 11. září a zjistíte, jaké kroky vláda od té doby učinila, můžete se vydat zpátky na denní světlo dlouhým, bledě modře nasvíceným eskalátorem. Jakoby schody do nebe.

One World Trade Center (10).jpg

Jen co se vynořím z temných hlubin základů staveb, zaujme mě opačný konec spektra. Hned vedle Ground Zero bylo před několika měsíci dokončeno One World Trade Centre, na jejímž vrcholu se nachází nejvýše položená vyhlídka na město vůbec. Zapomeňte na Empire State Building či The Top of The Rock v Rockefellerově Centru. Jste-li ochotni utratit nemalou částku za dech beroucí výhled, jen odtud uvidíte celý Manhattan a jeho okolí jako na dlani.

Dál na severu se dostávám do dvou velmi zajímavých čtvrtí. China Town a Little Italy. Jsou přísně odděleny a věrné svým názvům. Chinatown je jediným místem ve městě, kde si lze dát teplé jídlo (s výjimkou McDonald’s) za slušnou cenu. Procházím obchody s tradiční čínskou medicínou, rybí trhy i nepřeberný výběr ovoce a zeleniny. Tento nepřeberný výběr všeho v té nejvyšší kvalitě a absolutně čerstvé, to je přesně to, co mi u nás doma tolik chybí. V Little Italy jsou to stánky se zmrzlinou (patřičně zpoplatněnou), palačinky nebo pizzerie.

cooper-union-drew-dies-flickr

Ráj jídla opustím ve chvíli, kdy na Lubery Street zamířím ke známému obchodnímu domu Bloomingdale. Kousek dál na Astor Platz se nachází futuristická budova univerzity Cooper Union.
O několik ulic dál doporučuji návštěvu Jefferson Market Library a přilehlého Washington Square Park. Paní knihovnice jsou, podobně jako všichni New Yorčané, ty nejmilejší na světě a rády vás provedou jak svými sbírkami, tak budovou samotnou. Stačí se usmát a zeptat, jako vždy.

photo-24

Velmi pěkným místem je High Line. Jde o roky nepoužívanou nadzemní dráhu, která byla zrekonstruována do podoby pěší zóny. Vede v poněkud zapomenuté čtvrti Chelsea a je místem, které městem zmožení lidé uvítají nejvíce. Relaxační zónou vznášející se deset metrů nad zemí.

High Line (1)

Kolem Flatiron Building a Madison Sq. Park jdu po nejslavnější nákupní třídě Fifth Avenue do srdce celého Manhattnu. Tyčí se zde velikáni jako Empire State Building, Chrysler Building, The Macy’s i Madison Square Garden, na jejichž vrcholky však nedohlédnu, a tak toto místo zůstává dalším rušným prázdnem.

ny-public-library-reading

Zajímavější jsou NY Public Library a Grand Central Terminal. Obojí okázalé budovy, jimiž proudí davy lidí, obě však slouží svému účelu dokonale.

United Nations (5)

Coby kamenem dohodil se na břehu East River nachází sídlo OSN. Dostat se přes složitou byrokracii dovnitř sice chvíli trvá, prohlídka jednoho z New Yorských pomníků architektury i historie v jednom však stála za to. Přihlíželi jsme zasedání rady bezpečnosti, prošli ostatními orgány této organizace a na konci si sedli také do hlavního sálu. Každá ze síní je projektována s jinými požadavky, každá má svou symboliku. V jedné jsou na stěně abstraktní malby, v další není dokončen strop na znamení, že problémy, které tato komora řeší (vzdělávání, lidská práva), nebudou nikdy zcela vyřešeny. A pokud si s sebou přinesete pas, dostanete do něj razítko United Nations.

United Nations (8)

Kolem St. Patricks Cathedral a Rockefeller Centre jsem se dostal na snad nejslavnější a nejfotografovanější místo celé Ameriky – Times Square. Odporné to místo. Zahlcené lidmi, dopravou i neonovými nápisy patří mezi nejnehostinnější kouty planety. Taková citová poušť uprostřed velkoměsta.

Time Square (1)

Zachránit se dá snadno. Jste jen třináct bloků od Central Parku. Cestou na mě křičí všemožné nevkusné plakáty broadwayských divadel a o to víc ocením klid, který se dá v nedaleké zeleni najít. Park je tak rozlehlý, že přejít jej pěšky zabere klidně i několik hodin a leckdo to vzdá. Právě kolem něj se ale nacházejí ta nejlepší muzea. Ať se rozhodnete zavítat do American Museum of Natural History (stojí za starou bačkoru, ve Washingtonu je stokrát hezčí), Metropolitan Museum of Art (pěkné a šokující, když polovinu sbírek tvoří umělohmotné komnaty našich zámků, ve kterých se Američané fotí), Guggenheim Museum (prohlédněte si budovu jak zvenčí, tak zevnitř, sbírky však nestojí ani za dva dolary, natož za požadovaných dvacet) nebo Cooper-Hewitt Design Museum, jmenovatele mají stejného – přemrštěné vstupné. Na několika místech jsem zaplatil klidně i dvacet dolarů za kusy hlíny, které v naší ZUŠ vyhazujeme do koše. Zde je to degradované umění. Pěkným ústupkem je dobrovolné vstupné, kde vám pouze doporučí darovat šílenou sumu, zaplatit však můžete třeba jen jeden cent. Nebo jděte zcela zdarma! Vstupné je kontrolováno velmi laxně a máte tak možnost proklouznout nepozorovaně a užít si vše bez poplatku.

Guggenheim Museum (3)

Zbývající síly lze rozložit hned do dvou směrů. Tím prvním je letadlová loď, dnes plovoucí muzeum, Intrepid Sea, Air & Space Museum, kde stojí i legendární Concorde. Na opačné straně města je to pak univerzitní komplex Columbia University a přilehlá Cathedral Church of St. John the Divine. Snad každý student, který projde zdejšími náměstími, budovami a sály, bude muset zamáčknout slzu, že nestuduje právě zde. Jde o jednu z nejkrásnějších univerzit, jaké jsem kdy spatřil.

The Cathedral Church of St. John the Divine (6)

V New Yorku je mnoho míst. Některá projít stihnete, jiná minete třeba jen nevědomky. A tak na závěr, s rukou na mé cestovatelské bibli, prohlašuji: svou cestu jsem připravoval dlouhou dobu a prošel všechna místa, která znají třeba jen místní. Vše, co mne zaujalo a co považuji za hodné návštěvy, jsem zde zmínil. Viděl jsem mnoho míst, však jen ta nejlepší si zasloužila zde být vyjmenována.

Do “Velkého jablka“ rozhodně stojí za to se zakousnout. Od pohledu je lákavé, krásné a naleštěné. Sousto vás však může přijít poměrně draho a v ústech nepříjemně zhořknout. Ale kdo ví? Třeba právě vy nakousnete tuto malvici z jiné strany a ochutnáte její sladší a přívětivější stránku. A nebo budete šťastni, až opět osedláte svého nebeského oře a vydáte se dál svou cestou, daleko od této betonové pouště.

One World Trade Center (7).jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s