Washington D.C.

Jen hodina letu z New Yorku mne dělí od vysvobození. Abych si jej však více vážil, je třeba ještě chvíli zažívat pravé americké peklo. Američané jsou posedlí bezpečností a podle toho také vypadají kontroly jak na letištích, tak u vstupů do všech významných budov a muzeí. Dokud jsem předodletové procedury sám nezažil, nechápal jsem, co je na nich špatného. Jenže v Evropě používáme zdravý rozum a je uplatňován zákon “všeho s mírou“, což není pravdou za oceánem. Po půl hodině, kdy si úředníci kreslili na mou letenku, fixou mi počmárali pas a vysvlečen jsem byl div ne do půli těla, se konečně dostávám k nejnovější verzi screeningu založeného nikoliv na detekci kovů, ale na virtuálním rentgenu pasažéra. Budiž k dobru přičten fakt, že pozornosti neujdou ani žvýkačky v kapse a prohlídka tak dosahuje dokonalosti, délka fronty však celou proceduru degraduje.
Na JFK se opakuje další případ potravinové poušti, který mě provází celým New Yorkem. Sice si můžu koupit parfém, hodinky, nebo cestovní polštářek, k jídlu zde však nic s výjimkou brambůrků není.
Skrz hustou oblačnost se prodíráme do ráje nebeského a New Amsterdam zůstává daleko za námi.

Washington Monument (1)

Konečně slunce. Konečně kyslík. Po dnech v zajetí mrakodrapů si připadám jako vysvobozen. Rozlehlé bulváry, obrovská zelená prostranství, parky a náměstí. Jsme ve Washingtonu D.C, městě kontrastů. První je patrný již z mapy. Ačkoliv působí tak prostorně, vzdušně, je to vlastně velmi schizofrenní místo jen o něco málo větší než Plzeň. Vklíněno je mezi státy Virginie a Maryland a je tak jediným místem USA, kde přejedeme metrem hned tři státy. Je dokonce tak malé, že sám o sobě Washington ani nemá letiště. To už, za řekou Potomac, spadá k jižnímu sousedovi, Virginii.
Nezůstane však jen u geografie. Jako ve všech velkých městech, i zde je propastný rozdíl mezi chudobou a bohatstvím doslova bije do očí. Bezdomovci leží ve spacácích na kovových mřížích průduchů metra, ze kterých se line horká pára, přímo před nablýskanými budovami z bílého mramoru. Přesto je toto místo krásné, s osobitým kouzlem a každému unavenému tanečníkovi z Broadwaye vdechne nový život.

Výhodou hlavního města je především jeho ucelenost. Cokoli podstatné, co oko návštěvníka touží spatřit, není nikdy daleko. Vlastně všechny objekty našeho zájmu jsou seřazeny v řadě kolem centrálního the Mall za sebou a na Capitol Hill korunovány samotným Kapitolem. Prohlídka města vám nezabere více než den, a proto se rozhodně vypravte tento malý městský zázrak, osvobozený od výškových budov, poznat!
Jako vždy se projdeme, tentokrát vás však procházka nabije energií. Ve Washingtonu panuje velmi často slunečné počasí. Deštivých dní má v průměru ještě o pět méně než New York a tak si zdejší putování na travnatých plochách okořeněné slunečními paprsky rozhodně vychutnáte.

Lincoln Memorial (1)

Na východním cípu The Mall sedí ve svém pomníku Lincoln Memorial šestnáctý prezident, Abraham Lincoln. Shlíží odtud na celé centrální prostranství, které kdysi pomáhal budovat a které mu dnes vzdává v den jeho narozenin každoročně hold. Poprávu. Jen díky němu dnes známe Spojené státy jako celek, byl to právě Lincoln, který nedopustil rozpad Unie během občanské války a převedl tak USA do nové éry. V srdcích Američanů si tak zasloužil nejen obrovské uznání, jakému se u nás dostává Masarykovi, ale také nejkrásnější výhled v hlavním městě.

Lincoln Memorial (3)

Cestou k dominantě tvořící střed The Mall narazíme na další místa připomínající historii, The Second World War Memorial a Korean War Veterans Memorial . Každý Američan je hrdý na národní minulost, hrdost a oddanost vlasti je jim vštěpována již od školky, kdy se každý den začíná zpěvem hymny. Účast na připomínkových akcích je takřka povinností, zvláště když každý najde v širším kruhu své rodiny alespoň jednoho veterána. A je-li takový člověk kupříkladu v práci jen jeden, vzbuzuje to velký údiv. Američané jsou zkrátka hrdí sami na sebe, svou vlast a na všechny, kteří jsou ochotni za ni nasadit svůj život. Možná právě tato národní hrdost je hnacím motorem celé společnosti a tím, co ji i v nejvypjatějších momentech drží při sobě.

Dalším pomníkem historie, konkrétně tím nejvyšším v celém městě, je Washington Monument. 169 metrů vysoký obelisk zhotovený z mramoru, žuly a pískovce ční v samém srdci státu přímo naproti Bílému domu. Je z něj nádherný výhled a jelikož spadá pod správu národních parků, můžete se těšit také na zasvěcený výklad o všem, co vám miniaturní průhledy v obrovské výšce umožní spatřit.

Washington Monument (7)

K Bílému domu samotnému se noha obyčejného smrtelníka přiblížit nesmí na více než dvě stě metrů. Obehnán je nejenom vysokým plotem, ale také mobilními zábranami a střežen je nepřetržitě. Chtěli-li byste přesto proniknout do jeho útrob, určitě se vám bude hodit větší skupina lidí, pro kterou je česká ambasáda schopna zařídit prohlídku. Administrativní procedura s tímto spojená je však natolik zdlouhavá, že by i mrtvému připadala jako věčnost, a tak věnujte energii raději druhé, daleko větší a daleko zajímavější památce – Kapitolu.

United States Capitol (1)

Situovaný na Capitol Hill, je Kapitol snad největším pomníkem Ameriky. Soustředí v sobě všechny národní hodnoty, nad které vyčnívá Socha svobody na špici kopule. Je domovem také podobizen mnoha amerických velikánů, kterým se snaží vyrovnat současní politici v jedné ze dvou komor Kongresu, který zde sídlí. Vezměte si u vchodu pasy a jděte se posadit do Sněmovny reprezentantů nebo do Senátu. Budete tak mít možnost zažít často vášnivé debaty na nejvážnější témata současnosti na vlastní oči.
Dalším paradoxem současného Washingtonu může být fakt, že ačkoliv jsou Kongres a Bílý dům vzdáleny od sebe jen necelé dvě míle, politicky se zdají být od sebe alespoň tisíc námořních mil. Obamova administrativa v současné době bojuje s nevolí republikánského Kongresu v otázce schvalování jejích zákonů. Jakou změnou bude volba nového prezidenta, je dnes otázkou. Stále více je však jasné, že ani hlavní republikánský kandidát by znesvářené strany, byť z vlastního tábora, nemusel usmířit a vzdálenosti, i když jen ty pomyslné, by se mohly ještě prodloužit.

Congress Library (5)

Noříme se do podzemí, kudy nás tunel zavede do knihovny Kongresu, kde je skladován každý zákon, který vláda vydá. Návštěvníci místní nádherné nástěnné malby nazývají těmi nejkrásnějšími v celém Washingtonu.
Pokud jste milovníky nejen starých knih, ale obecně všech listin a historie, rozhodně neopomeňte návštěvu National Archives Building. Je v ní uschován jeden z nejvzácnějších klenotů celé země, Deklarace nezávislosti. Obyčejný list pergamenu, který svým zdobným písmem pomohl vytvořit jeden z nejsilnějších národů světa.

National Archives Building

Věčným hříchem by bylo minout některé z mnoha místních muzeí či galerií. Většina z nich spadá pod Smithsonův institut a opravdu stojí za návštěvu. Lidé napříč národy se shodli, že washingtonská muzea jsou ta nejlepší. A mají pravdu. Ať jste milovníky techniky a navštívíte Air and Space Museum, kde v detašovaném pracovišti můžete spatřit i Concorde, dáváte přednost přírodě a zajdete do Museum of Natural History, nebo je u vás jasným favoritem umění, vždy si vyberete a v každém muzeu strávíte mnoho hodin. Zastánci poslední jmenované skupiny se zde budou cítit jako v ráji. Místní National Gallery of Art je zcela specifická a natolik se liší od ostatních galerií, že se vám odtud rozhodně nebude chtít odejít. Zapomeňte na všudypřítomné davy lidí, dlouhé síně a nekonečné množství pláten. Tato galerie je koncipována jako relaxační zóna. Jak je typické, hned u vchodu se na vás vrhne až křečovitě milý personál, vše vám vysvětlí a vy jste následně vpuštěni do ráje fontán, zimních zahrad a nádvoří, ve kterých se rozléhá jen ticho a občasné kroky. Zadychtí-li duše umělce po seberealizaci, přistaveny jsou taktéž stojany a každému je dovoleno vystavené originály kopírovat dle libosti.

Smithsonian National Air and Space Museum (4)

A právě takovýto pocit ve mně zachoval celý Washington. Dojem klidu, půvabu, uspořádanosti a zároveň obrovské pokory vůči předešlým generacím.

Washington Monument (10).jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s