Chicago

Za jeden jediný mrazivý den se toho dá hodně stihnout. Můžete vyběhnout na běžky, zůstat doma v teple, uvařit si dobrý oběd a večer s přáteli někam vyrazit. Anebo si odskočíte na pár hodin do centra Chicaga. Města, které již při příletu vypadá, jakoby někomu vypadlo z kapsy při přeskakování kaluže. Právě tak malé působí na břehu Michiganského jezera.
Chicago je třetím nejlidnatějším městem Spojených států a pokud do součtu přibereme i rozsáhlé předměstí, snadno překročíme počet obyvatel České republiky. Zdaleka však nejde jen o Američany. Právě na Chicagu je kosmopolitnost vidět snad nejlépe ze všech metropolí. Zbloudilé duše z nejrůznějších koutů světa jakoby byly přitahovány právě k tomuto městu. Z nejpočetnější irské komunity dokonce vzešel současný starosta, ta polská je zase pro změnu největší polskou populací mimo Varšavu. Pozadu nezůstávají ani Lotyšsko či Srbsko, které v Chicagu nalézají své druhé největší město. Také Češi našli zalíbení ve “Větrném městě“, naše komunita je zde největší v celé Americe.
Co sem všechny táhne? Učarovala jim, stejně jako mi, krása parků a jezera, která v letních měsících tvoří perfektní klidovou zónu.

Chicago (3)

Chicago rozhodně není typickým cílem cest. Nabízí více možností místním a právě proto jej za domov považuje tolik lidí. Je to pro život pěkné místo, i když v tom časovém shonu, ve kterém zde většina z nás dorazí, stejně nepoznáme více než downtown. Nevadí, i ono je totiž krásné. Ať už se projdete kolem soukromých přístavů, po dřevěných molech, po nábřeží kolem Michiganského jezera nebo na Navy Pier, vždy vám bude do tváře vanou svěží vítr a pohled na širokou jezerní pláň vás nabije energií.

Na návštěvníky jakoby se zde zapomnělo. Hlavní zajímavostí je Cloud Gate, místními (a také Googlem) přezdívaná fazole, Bean. Schválně jak dlouho vám vydrží chodit kolem a zkoumat, jak jednoduché křivky zohýbají okolí na svých zrcadlech. Je to krásná podívaná, doslova umění pod širým nebem. Zároveň se nacházíte uprostřed parku, kolem dokola jsou mnohá dětská hřiště, obrovské lezecké stěny i in-line dráhy. Jak říkám, pro místní ráj.
Ani předměstí nezaostává, domečky seřazené v různě se vlnících liniích, ulice lemovány stromořadími. Vše upravené, infrastruktura snadno dostupná.

Chicago (1)

Co zbylo na nás? Já osobně v mínus patnácti stupních Celsia a po celotýdenním trajdání americkými městy jsem byl rád, že mě toho už moc nečeká. Můžete navštívit další z mnoha muzeí umění, přírody nebo vesmíru. Co vám ale nabídnou více než ta předcházející? Snad jen díru do peněženky. Raději se nechejte ošlehat větrem na ledovými krami pokrytém nábřeží a pokud budete mít štěstí na trochu slunce, klidně i zasedněte do některých z mnoha křesílek a spočiňte. Vždyť kam byste chodili, když Amerika je všude kolem vás.

Cloud Gate (3)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s