Island, země ohně a ledu

Horká země pokrytá ledem, v jejímž vnitrozemí žijí skřítci a trolové v dlouholeté symbióze. Přesně toto je Island. Země jako vystřižená z Pána prstenů, drsná a nádherná, s legendami, nad nimiž se tají dech. A zatímco zemi smáčí nepřetržité proudy deště, je tato dechberoucí krajina halena závojem horké páry, která syčí ze země. Island, země ledu a ohně.

Lagavegurin (139).JPG

Krása ostrova nespočívá v maličkostech. Je rozlehlá, všudypřítomná a ohromující svou nekonečností. Ať už se budete procházet po černých sopečných plážích, vydáte se do Duhových hor, nebo dojdete až do vnitrozemí drsného tak, že bylo vybráno jako místo pro trénink posádky pro přistání a pobyt na měsíci.
Island však není pouze krásný, je také tuze nebezpečný. Nejeden cestovatel se ztratil na rozlehlých sopečných pláních, další se řítili do puklin v ledovcích. Riziko skýtá nejen velmi nestálé počasí, ale také geologické jevy, jako sopečná aktivita. Neuplyne rok, aby vetší či menší sopka nevybuchla. Budete-li mít štěstí, zasype vás jen trocha černobílého popele. Mnoho sopek se však ukrývá pod ledovcovou čepičkou a po explozi celý ledovec roztaví a způsobí obrovskou vodní vlnu, která se žene údolím až k oceánu. I to je jeden z důvodů, proč jsou mosty na Islandu zásadně mobilní. Proměnlivost polohy a vydatnosti vodních toků je nevyzpytatelná.

Lagavegurin (92).JPG

Nezdolná však není pouze krajina. Sami Islanďané mají ducha silnějšího, než se na první pohled zdá. Dnešní, stále více se zakulacující obyvatelé, jsou potomky někdejších vikinských dobyvatelů, kterým stála v cestě nejen jejich vlastní domovina, když výbuchy sopek způsobovaly absence léta a hladomory, ale také nesvoboda ve formě norské a dánské nadvlády. Na druhou stranu jim mnohaletá spolupráce se Spojenými státy přinesla zaměstnanost, infrastrukturu i výbornou znalost angličtiny.
I tak ale zůstali hrdým národem, který vám s nadšením představí své předky ve speciální mobilní aplikaci, která sleduje pokolení někdy až k počátkům osídlení! Postraním úmyslem této aplikace je obrovská promiskuita místních, kdy právě tato aplikace jim zajistí zákonnou korektnost.
Něco však z dávných bojovných Vikingů dodnes zůstalo v každém z nich. Ať už mluvíme o národu s nejsvětlejšími vlasy, nebo o vytrvalosti, které mnozí vděčí za život. Legendou pak je námořník, který po potopení rybářské lodi několik kilometrů od břehu plaval šest hodin ledovým oceánem a následně přešel pusté lávové pole, než se dostal k pomoci.
Cesta k duši Islanďana není o nic snazší, než trek místní krajinou, pokud se však až do nitra dostanete, zjistíte, jak dobrosrdeční, pohostinní a milí nejen Islanďané, ale celá jejich země skutečně jsou.

Lagavegurin (53).JPG

Ostrov samotný je opředený nejrůznějšími legendami a tajemstvími. Mnoho místních věří na skřítky, ať už ty dobré, nebo ty, kteří lidem škodí. Pokud se vám tady něco nepovede, vězte, že jste si je znepřátelili. Cesta k nápravě není složitá, každý skřítek má totiž rád mléko a tak necháte-li mu jej za oknem, vše se určitě k dobrému obrátí.
Opomenout nesmíme ani největší tvory Islandu – troly. Podle pověstí se ukrývají ve vnitrozemí, kde ze skrýší vycházejí pouze v noci, protože zastihne-li je venku sluneční svit, pak zkamení. Tímto způsobem vznikly například legendární skalní útvary na jižním pobřeží Reynisdrangar, kdy trolové byli proměněni paprsky vycházejícího slunce v kámen přesně ve chvíli, kdy se snažili dostat loď se třemi stožáry na břeh.
Legend a mýtů je Island plný, všechny však mají původ v dávných ságách, které vypráví dějiny už od dávnověku a prvního osídlení. K víře v nadpřirozené bytosti se i dnes hlásí na šedesát procent obyvatel a jsou, s nádechem místního černého humoru, často příjemným zakončením debat.

Lagavegurin (142).JPG

Jedno zůstává jisté. Ať už vás islandské stezky zavedou kamkoliv, ať potkáte troly či nikoliv, budete navždy stát v této zemi a shlížet na ni s obrovským úžasem a pokorou. Budete bičováni vodorovným deštěm, silným větrem a sněhovými přeháňkami uprostřed července. Uvědomíte si, jak malí jste a jakou má nad vámi příroda moc. A krátce poté se zamilujete. Do kontrastů, které nikdy nepominou. Do černé sopečné pustiny, která na okrajích zarůstá trávou a přechází v nejnádhernější hory světa barvy duhy. Do obrovských stád ovcí a papuchalků hnízdících na příkrých útesech. Do vln Atlantiku, které každou minutou dobývají tento ostrov zahalený tajemstvím. Ostrov nepřeberné krásy a přírodního bohatství, kde i dávní rivalové, oheň a led, žijí bok po boku jako staří přátelé.

Lagavegurin (133).JPG

Geysir (12)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s