Vestmannaeyjar

Ledový déšť nám stékal po tvářích, těžké mraky halily celý obzor a mohutné vlny se tříštily o naši příď. Náhle se z mlhy vynořily ostrovy jako trny na hřbetu draka ležícího v oceánu. Za velkého větru jsme dorazili na souostroví nehostinné jako samo počasí. Jsme jižně od Islandu, na Vestmanských ostrovech.

Vestmeneyer (30).jpg

 

Ke svému většímu sourozenci náleží nejenom politicky, ale především geologicky. Vestmany jsou mladší ostrovy, které se vynořily z mořského dna jako sopky před deseti tisíci lety. A není jich pomálu. Celkem jde o patnáct ostrovů, z nichž trvale osídlen je však pouze jediný. Ty ostatní slouží jako pastviny pro ty nejodvážnější ovce. Beze strachu balancují na strmých stráních nad dlouhými srázy, které končí v příboji. Kam bych se já nikdy neodvážil, pasou se klidně stáda ovcí, obletovány papuchalky, místní velkou pochoutkou.

Vestmannaeyjar - Heimaey (33).JPG

Život zde však není tolik poklidný, jak se na první pohled zdá. Přerušován je vytrvalými dešti a výbuchy sopek. V roce 1963 se zrodil nový člen souostroví, Surtsey. Z erupce, která začala sto třicet metrů pod hladinou se za pár dní vyklubal celý ostrov, který od té doby je uzavřenou lokalitou sloužící ke studiu osidlování země faunou a flórou.
Zdaleka se však nejednalo o poslední sopečný akt. O deset let později došlo k erupci sopky Eldfell přímo na hlavním, a zároveň jediném obydleném, ostrově. „Během noci bylo třeba evakuovat na 5000 lidí, na jejichž domovy se valila láva. Rozhlas vysílal volání o pomoc a z celého jižního pobřeží zamířily do té oblasti stovky rybářských i soukromých člunů,“ vzpomíná Lísa v Selfossu, jejíž otec patřil právě do skupiny odvážných rybářů. „Zní to až neuvěřitelně, že nikdo nepřišel o život.“
Záchrana lidí však nebyla jediným problémem. Ostrov Heimaey má tvar písmene C a přístav je umístěn právě v této zátoce. Jakmile však láva zalila obytnou čtvrť a pohřbila mnoho domů, dorazila až do přístavu a přístup do něj začala zmenšovat. Záchrannáři  se tak rozhodli použít jako první na světě zvláštní postup, kdy ochlazovali žhnoucí lávu mořskou vodou a přístav se jim tak po několikadenním boji podařilo zachránit. Život se na ostrov vrátil a několik zničených a lávou zavalených domů bylo necháno jako památka příštím generacím na nejstrašnější noc islandské historie. Ještě před nedávnem, při průchodu lávovým polem, byly k vidění střechy a komíny čnící z kamene.

Vestmeneyer (24).jpg

Přejít celý ostrov pěšky není vůbec složité. Nemá ani patnáct čtverečních kilometrů. My se vydáváme nejdřív na sopku. Po počáteční cestě lávovým polem se dostáváme k závěrečnému stoupání. Boříme se do sopečné suti, cesta nahoru se drolí a je velmi nestabilní. Halí nás oblaka sirné páry, která stoupá z kráteru. Na vrcholku se však vyjasňuje a otevírá se nám tak pohled na celé souostroví. Je nádherné. Malebná zelená krajina se snoubí s oceánem, místy se halí do mlhy a jinde je osvětlená sluncem. Stojíme na vrcholku rudého vulkánu a necháváme se unést výhledem. Na místním malém letišti přistává letadlo a k nám doléhá pouze vzdálený šum vln. Je to nádherný pohled, jeden z nejkrásnějších na Islandu. Pohled na krajinu plnou pohodových, nikam nespěchajících lidí, kteří milují svou zem. Nevelkou, tvořící jeden z nejlepších islandských výhledů na dávno zapomenuté ostrovy, které opomenout a nespatřit by byla věčná škoda.

Vestmannaeyjar - Heimaey - Eldfell (8).JPG

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s