Rio de Janeiro (před)olympijské

Čtyřicet dní do zahájení olympijských her jsem se vydal na inspekci do místa jejich konání, do Rio de Janeira. Město s nejmalebnější polohou na světě, na něž shlíží jeden ze sedmi divů světa, se před několika lety vrhlo do příprav největšího sportovního svátku střídmým tempem a učinilo tak zásadní chybu. S blížícím se termínem startu olympijského maratonu se přímou úměrou zvyšuje i tempo, jakým probíhají stavební práce. Čas však neúprosně letí a s touto myšlenkou se celé Rio pomalu vzdává svého velkého snu o dokonalé olympiádě, vůbec té první na jihoamerickém světadílu. Je jasné, že vše dokončeno zdaleka nebude.

Problémem nejsou samotné stadiony. Olympijský park je až na pár detailů dokončen. Zbývá dodat obložení staveb, dopilovat poslední úpravy, které dovedou komplex spíše ke kráse než k funkčnosti. Zde je hotovo, pokud nebudou stadiony obloženy, průběh her to nenaruší.
Problém se skrývá jinde a není malý. Chybí základní infrastruktura. Celý areál se nachází na druhé straně kopců, které Rio obklopují, ve čtvrti Barra da Tijuca. Dojet se sem dá sérií tunelů, které na sebe sice plynule navazují, a také následná dálnice je hotová. Jenže doprava v Riu, podobně jako ve všech obrovských metropolích, takřka neproudí. Stejně jako v Sao Paulu i zde je běžná jízdní doba patnácti kilometrů i dvě hodiny. Mnohaproudové silnice jsou nepřetržitě ucpány kolonami aut, které se pohybují maximálně krokem. Autem ani autobusem se tak k dějišti her dostat nelze.
Zkusit můžete metro, jenže ani to není sázka na jistotu. Vybudována sice byla zcela nová linka až do parku, v provozu však dodnes není. Fungovat měla od června, nyní se ale zdá její dokončení jako dosti divoký sen. Pravdou je, že bez podzemní dopravy bude průběh olympiády vážně narušen, dostat se do místa konání bude pro mnohé značně obtížné až takřka nemožné. Avšak i pokud se podaří zprovoznit metro včas, stále chybí důležité funkční prvky. Výstupy z metra se nacházejí uprostřed již zmíněné dálnice, most přes ni ale zatím nevede. Právě se buduje bednění, do něhož bude časem nalit beton. 6 týdnů před slavnostním zahájením.

Distancovaná sportoviště jsou ve fázi příprav, téměř dokončená. Tribuny pro maraton kolem slavných pláží Capacabana a Ipanema jsou postaveny, hřiště a zázemí pro plážový volejbal taktéž.
I to dodává Brazilcům vůli pokračovat dál. S rozpočtem, který byl již dávno vyčerpán, kriminalitou, kterou se pokusí zkrotit jak soukromé agentury, tak policie, která nemá ani na benzín či provoz služeben, se zdá celý tento projekt jako čiré bláznovství.
Zkažená voda v zátokách plná splašků, kterými budou plachtit olympionici, hrozba dodnes neprobádaného viru Zika, byť utlumená sníženou aktivitou komárů v zimních měsících. Ani tyto faktory nepřispívají již tak napjaté atmosféře, kde jsou připravující se olympionici přepadáni přímo před vchody na sportoviště.

Pravdou zůstává, že celá akce Riu nesmírně pomohla. Rozšíření metra bylo nutné, doprava dlouhodobě kolabuje. Byly opraveny památky, budovy, postaveny nové silnice, část ucpaného centra je v současné době proměňována na pěší zónu s první tramvajovou linkou ve městě. Udělalo se mnohé a ve chvíli, kdy vše bude dokončeno, bude Rio mnohem lepším městem pro život i návštěvu, než tomu bylo před vítězstvím v soutěži o pořadatelství her.

Doufám, že vše proběhne bez nejmenšího problému a hry v Riu se stanou nezapomenutelným zážitkem, na který bude celý svět vzpomínat jako na velké jihoamerické vítězství. Sic pochybujíc, doufám. Brazilci věří.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s