Průvodce Sao Paulem

Sao Paulo, metropole čítající více obyvatel než celá Česká republika, bude pravděpodobně vstupní branou vaší cesty do Brazílie. Předem si však dobře rozmyslete, toužíte-li zde opravdu chvíli zůstat, nebo pouze přesednete na další let, který vás odnese k nesčetným krásám Jižní Ameriky. Město samotné totiž zdaleka tak zajímavé není. Jen cesta z letiště do centra může trvat několik hodin. Kolony jsou obrovské, doprava mnohem hustší než v Riu. Jízdní čas patnácti kilometrů jen zřídka klesá pod dvě hodiny. Pro pohyb ve městě tak využijeme hromadné dopravy, která jede jednak v podzemíy, v případě autobusů ve speciálních pruzích, a vlastního pohonu, leč nohy v zácpě stát nemusí! Jízdenka stojí 3,8 Realů a zakoupíte ji jak u pokladen, tak v automatech, které ovládají i angličtinu.

Sao Paulo - Edifício Itália.jpg

Jako vždy v Americe, i dnes vyrazíme na cestu časně ráno, díky změně časového pásma,  a budeme tak mít jedinečnou možnost si vychutnat neopakovatelnou atmosféru naší první zastávky, obrovského trhu Mercado Municipal. Od šesté hodiny ranní jsou zde navršeny pod zdobnou střechou obrovské pagody ovoce, jaké ani neznáme, ryby jen několik hodin čerstvé vám naporcují dle libosti a na výběr je také z mnoha druhů masa, sýrů, solených tresek nebo tisíců sladkostí, na které si místní tak potrpí.

Sao Paulo - Mercado Municipal (1).jpg

Pokračovat budeme pěší zónou na náměstí Praca da Sé, kde se tyčí také poněkud strohá katedrála. Dávejte si pozor, toto prostranství je proslulé zloději a bezdomovci. V opatrnosti ale nepolevujte ani jinde ve městě, kriminalita v brazilských městech je jedna z největších na světě.

Sao Paulo - Praca da Sé (1).jpg

Přes Viaduto do Chá se dostaneme k národnímu divadlu, za rohem se pak tyčí moderní čtvrť s krásnými budovami Ediffício Copan a Ediffício Italia, na jejímž vrcholu je mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne zdarma přístupná vyhlídková plošina, z níž snadno přehlédnete celé město.
Přímou linkou metra přejedeme do stanice Faria Lima, odkud je to nedaleko k Dalího Institutu Tomie Ohtake.

Sao Paulo - Instituto Tomie Ohtake

 

Vrátíme se zpátky ke stanici metra, kde nastoupíme do autobusu 857A-10 a pojedeme do parku Ibirapuera. Zde je na místě vysvětlit, jak cestovat autobusy. Ty mají v přední části, těsně za řidičem, turniket, kterým je třeba projít do zadní části vozu, odkud se vystupuje. Průchod vám umožní buďto řidič, kterému zaplatíte, nebo zvláštní zaměstnanec sedící na boku. Připravte si drobné, jízdné se pohybuje do čtyř Realů, tedy asi do 25 Kč.
Mě osobně Parque Ibirapuera připomínal Central Park. Jednak díky své chaotičnosti, jednak díky velké centrální silnici duchů, která jím prochází a slouží tak jako hlavní skateboardová dráha.

Sao Paulo - Parque Ibirapuera (2).jpg

V parku máte kromě příležitosti k odpočinku také šanci navštívit muzeum současného umění. Smím-li však radit, ani jedno z místních muzeí za vstupné nestojí. Raději si energii ušetřete k další cestě, tentokrát skoro přes celé město do posledního bodu našeho putování – Museu Paulista.

Sao Paulo - Museu Paulista.jpg

Museu Paulista prochází již několik let renovací, přilehlé zahrady jsou však otevřeny a krátce před západem slunce poskytují skvělé místo pro pozorování místních kluků, jak dělají salta přes drobné palmy, nebo umělců, kteří se snaží své výtvory zpeněžit.

Sao Paulo - Museu Paulista (3).jpg

Pokud tedy máte času nazbyt a návštěva jedné smogem zamořené metropole v podobě Ria vám přijde málo, zavítejte i do Sao Paula. Třeba právě vás dostihne poklidná atmosféra horkého velkoměsta, které se jen velmi pomalým tempem kolonou šine do budoucnosti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s