Národní park Serra dos Orgaos

Když jsem se o něm poprvé zmínil Brazilcům, nikdo jej neznal. Národní park Serra dos Orgaos zůstává skryt před zraky nejen turistů, ale i místních. A díky tomu může zůstat oním magickým místem, kde budete chtít stát navždy a snít.

Jeho centrem je na brazilské poměry nedaleké Teresópolis. Vše bych do autobusu pobral jen složitě, vybral jsem tedy z nabídky extrémně levných autopůjčoven na letišti Galeao v Rio de Janeiru. Z páru minut, které běžně vypůjčení vozu zabere, se díky schopnostem místních staly dvě hodiny a já tak uháním nocí po prázdných dálnicích, po kterých se mi bude v budoucnu v přeplněném Riu tolik stýskat. Z mikrospánku mě proberou táhlé serpentiny, kterými se vyšplháme z úrovně moře až k tisíci výškovým metrům.

Parque National Serra dos Orgaos - Trilha da Pedra do Sino (8)

Po pár hodinách spánku se probouzím do slunečného rána. Je třeba jednat rychle, jsme vysoko v horách, počasí se mění z minuty na minutu a zpravidla to není k lepšímu. Balím batoh, platím poplatek za vstup do národního parku a vydávám se deštným pralesem po první z naplánovaných stezek, tou nejtěžší a nejdelší, Trilha da Pedra do Sino. Čeká nás převýšení více než tisíc metrů na stále se zužující stezce a díky tomu také cesta různými typy krajiny. Na začátku se prodírám hustým deštným pralesem, vysokou trávou a nízkým porostem. S kilometry ubývá i rostlin, až na vrcholku přejdou skoro v alpský porost. Přeskakuji potůčky, jdu kolem vodopádů. Čtyři hodiny dlouhá cesta na vrchol však stojí za to. Těsně pod ním se mi otevírá kouzelný pohled. Ocitám se ve světě Jamese Camerona, uprostřed Pandory, a ani jsem nemusel opustit Zemi. Nízká oblačnost halí nížiny, nad ní ční nádherné, zakulacené hory. Zdá se, jako by se vznášely. Ten výhled je dech beroucí. Ohřívám si oběd a jen němě hledím v dál. V tu nekonečnou nádheru umocněnou faktem, že jsem zde zcela sám. Kolem uší mi sviští vítr tlačený přicházející oblačností, která postupně halí vše okolo.

Parque National Serra dos Orgaos - Trilha da Pedra do Sino (44).jpg

Cesta dolů je rychlejší, v závěru sestupu ale začíná pršet a mám tak možnost zažít pravé vlhko a mlhu deštného pralesa. Pokud by vám však byl jednodenní výstup málo, máte možnost absolvovat třídenní trek z Teresópolis do Petrópolis, jehož první částí je právě námi dnes zdolaný úsek.

Parque National Serra dos Orgaos - Trilha da Pedra do Sino (46).jpg

Druhou zajímavou trasou v této nádherné krajině je stezka s příznačným názvem Trilha Cartao Postal, pohlednicová. Tento kratší výlet nás zavede na vyhlídku ke skalnímu masivu, který jsme včera viděli shora. Teprve až zde zjistíte, že se hory nad mraky opravdu jen nevznášely a mají skutečné pevné základy. Před námi se tyčí snad nejznámější útvar Dedo de Deus, Boží prst. V údolí je slyšet hukot silnice, a tak pro mě zůstává včerejšek tím nejlepším, co tento odlehlý kout země nabízí.

Parque National Serra dos Orgaos -  Trilha Cartao Postal (4)

Odjet odtud není snadné, zvlášť když cestujete vstříc přelidněným nížinám. Jen velmi těžko se s touto krajinou plnou kouzel loučí. Očaruje vás a nechce pustit. Krása brazilského vnitrozemí je nekonečná, a tak dostanete-li možnost ji spatřit, zvažte tuto cestu. Protože pravé kouzlo Brazílie se skrývá v jejím srdci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s