Laugavegurinn

Dle National Geographicu jeden ze sedmi nejkrásnějších treků světa. Bezesporu. Nachází se v srdci samotného Islandu, který už sám o sobě je zemí čarovnou. A vydáte-li se za poznáním jeho nitra, velmi rád vám svá tajemství odhalí. Já se dnes pokusím odhalit praktickou část, tu kouzelnou si musí každý v horách nalézt sám.

Čtyřdenní trek Laugavegurin vede z Thörsmorku do Landmannalaugaru, nebo naopak. Cesta do Thörsmorku má tu výhodu, že scházíte z Duhových hor, na které jste byli plní sil, do sopečné krajiny a končíte téměř v úrovni moře, zatímco Landmannalaugar leží podstatně výš. Na druhou stranu horká koupel v potoce, která se zde nabízí, je jedním z nejlepších bodů trasy a na závěr treku se dokonale hodí.

1. den – Landmannalaugar – > Hrafntinnusker – 12 km, převýšení 470 m, 4-5 hodin

Z Reykjavíku se na oba konce treku dostanete autobusy hned několika společností. Doporučuji využít Reykjavík Excursions. Jedou za rozumnou cenu bez zastávek. Náš Trex byl sice o pár korun levnější, ale také mnohem starší, méně pohodlný a na zastávkách po všech čertech jsme strávili hodinu.
Po příjezdu se nezapomeňte vykoupat v horkém potoce, je to nejkrásnější islandské koupání! Pro zapomnětlivé je možné ve starém přívěsu dokoupit zásoby a můžete vyrazit skrz lávové pole.
Vyjdeme na sopku s krásným výhledem na počátek Duhových hor a po necelých 3 hodinách narazíme na geotermální oblast, avšak příliš horkou na koupání. Přes ledovec přicházíme k chatě, která ale tuto noc nenabízí možnost sprchy. Jen přístřeší v teple.

Lagavegurin (3).JPG

Lagavegurin (12).JPG
Lagavegurin (27).JPG
Lagavegurin (53).JPG

2. den – Hrafntinnusker – > Álftavatn – 12 km, převýšení 490 m, 4-5 hodin

Během dnešní cesty budete mít krátce po začátku na levé straně horu Háskerðingur (1.281 m). Stezka na ni vede ze západní strany a je to rozhodně místo, na které si za pěkného počasí musíte vyjít. Batohy nechte bez obav dole, nikdo s nimi nebude utíkat. Cesta na vrchol je krátká a na jejím konci vás čeká nejnádhernější výhled celého treku a jeden a nejúchvatnějších výhledů na světě. Na jedné straně budete mít hory Duhové, na té druhé Dračí. Pro perfekcionisty – ryolitové hory a palagonitové pohoří.
Pokračujte krásnou krajinou, až sejdete z náhorní plošiny dolů k jezeru, u kterého vás čeká velká chata s kuchyní, malými pokojíčky pro čtyři a teplá sprcha za velmi nízký poplatek.

Lagavegurin (77).JPG

Lagavegurin (92).JPG

Lagavegurin (97).JPG
Lagavegurin (127).JPG

 

3. den – Álftavatn – > Emstrur (Botnar) – 15 km, převýšení 40 m, 5 – 6 hodin

Cestou narazíte na dvě turistické, plně vybavené chaty. Přejdete přes most (připravte se na první brodění, řeka velmi ráda mění tok a most tak často vede v úplně jiném místě, než řeka sama), za nímž se rozděluje cesta, my vyrazíme do Thörsmorku jižní cestou. Ta navazuje na cestu horskou pro auta. Můžete jít po ní, nebo paralelní trekkingovou, každopádně se připravte na velmi vysilující pouť černou sopečnou pouští, kde mohou teploty vystoupit velmi vysoko, stejně tak ale může foukat silný vítr a vás tak celé zavát sopečným prachem.
Chata je dnes rozdělena do více menších budov, každá asi pro 10 lidí. Sprchy opět za poplatek.

Lagavegurin (134).JPG
Lagavegurin (139).JPG

4. den – Emstrur – > Thorsmörk – 15 km, převýšení 300 m, 6-7 hodin

Nejnáročnější ze všech dní, čím víc se budete blížit k cíli, tím více vás bude opouštět motivace. Jde se korytem řeky, často se brodí, krajina je unylá a cesta ubíhá jen velmi pomalu. Dejte si proto dostatek času na dojití k autobusu. Scházíme celé výškové převýšení až skoro na úroveň moře do Thorsmörku. Odtud opět jedou autobusy různých společností do všech koutů Islandu.

Lagavegurin (152).JPG

Rady na závěr:

  • Chaty je nutné rezervovat v dostatečném předstihu, i půl roku předem se už dostanete pouze na čekací listinu a vaše místa tak nejsou zdaleka jistá.
  • Ačkoliv spaní na chatách je dosti finančně náročné, zvolte tuto možnost. Za přenocování ve stanech u chat se platí částka jen o něco menší a šance, že vás na cestě stihne déšť, je v islandském nevyzpytatelném počasí obrovská. Platí se při rezervaci kartou, následně vám přijde emailem voucher, který vytisknete a vezmete s sebou. Rezervace a dotazy: http://www.nat.is/fjallaskalareng/skalar_fi_eng.htm
  • Berte v úvahu, že vzdálenosti uvedené v tomto itineráři odpovídají oficiálním zdrojům, které je ale měří vzdušnou čarou. Skutečná délka, kterou půjdete, tak může být i o polovinu větší.
  • Na všech chatách je možnost vyjít si na večerní procházky, zpravidla v délce do dvou kilometrů, nebo hodiny až dvou chůze. Pro bližší informace se zeptejte wardenů, strážců chat, kteří okolí dobře znají a rádi poradí.
  • S sebou si dobře rozvrhněte zásoby, cestou se nedá doplnit nic jiného, než voda. Pokud budete v chatách ubytováni, plynový vařič nosit nemusíte, všechny jsou vybaveny vlastní kuchyní. Také zde naleznete základní suroviny pro vaření, jako olej, sůl, cukr apod.
  • Nebojte se. Islanďané i turisté jsou velmi milí a nebezpečná zvířata (na rozdíl od kanadských medvědů) zde nežijí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s