Americký sen?

Na americkém kontinentu jsem tohoto roku strávil vcelku dlouhý čas, a tak, vprostřed noci někde nad Atlantikem, rozhodl jsem se odpovědět na jednu velmi složitou otázku. Jaká vlastně Amerika je a dokázal bych v ní žít?

Prvně je třeba si uvědomit, že není Amerika jako Amerika. Jeden kontinent, ale dva různé světy. Severní se distancuje od jižní, ba dokonce se snaží stavět zeď, zatímco těm jižním se ani nesní, že by k severu mohli patřit. Každá strana mince nabízí nejen zcela jiný styl života, ale i pohled na něj.

Severní Amerika, byť rozdělená do dvou států, je až otravně přátelská. Každý s vámi rád prohodí pár slov, zeptá se, jak se vám daří (což v porovnání s kyselými obličeji českých pokladních tvoří obrovský rozdíl), odkud jste, kam máte namířeno. Řekne vám, jestli byl někdy v Evropě, optá se, zda-li se vám v jeho domovině líbí. Pak nasedne do svého obřího Dodge 4×4 a odjede širokou a táhlou highway do nekonečna.
Právě tyto dva aspekty – bohatství a vstřícnost dává severní část kontinentu okatě najevo. Jenže odtud potud. Dle programu vlády Spojených států pro výživu pobírá příspěvek na jídlo 17,6 milionu domácností, které nemají dostatečné zdroje na uspokojení základních potřeb. Každý šestý Američan v roce 2014 musel kvůli nedostatku financí vynechat alespoň jedno jídlo. V Evropě takto hladoví pouze každý dvacátý. Neumějí hospodařit. Mají obří auto, širokoúhlou televizi a dům sbitý z dřevěných prken (jako všichni ostatní), s jídlem jsou však často závislí na potravinových bankách. Ty odebírají jídlo z řetězců, kde je darují sami nakupující. Jenže co nakoupí Američan pro potravinovou banku? To nejběžnější, co v obchodě najde – mražené kuřecí nugety, hranolky, burgerové housky. Žádná zelenina. Pro samotné chudší vrstvy zůstává fast food tou nejlevnější variantou stravování. Také já jsem u něj skončil, teplému hamburgeru za dolar padesát nemůže nic konkurovat. Uzavírá se tak kruh americké obezity, ze kterého nejsou schopni vystoupit.
Stejně jako je na zváženou, je-li Amerika bohatá, musíme brát s rezervou i výrok o vstřícnosti. Hrozí vám snad v jiném státu, že budete zastřeleni, vstoupíte-li bez dovolení na cizí pozemek? Má nějaký stát přísnější výslech při vstupu do země? Bojíte se jinde, než v Kanadě, že nezaplacení Park Passu způsobí útok cvičených bobrů?
Svoboda je také pojem relativní a má ji pouze ten, kdo si ji může dovolit. Platí heslo zaplať a žij. Pokud nemáte na zdravotní pojištění, nebudete ošetřeni a zemřete. Nevlastníte-li pozemek, nemáte kde zaparkovat přívěs, který je vaším domovem. O vašich životech rozhodují majetní a mocní, vlastníci pozemků a potravinových řetězců.
Sever je obrovský. Mezi maličkými vesnicemi mohou být často i dvou set kilometrové rozestupy, naproti tomu hustota zalidnění New Yorku je 10 850 obyvatel na kilometr čtverečný. Můžete si vybrat mezi bytem v Bronxu, nebo chatou uprostřed nekonečné krásy národních parků. Vždy však budete nakupovat v marketech obrovská balení džusu, čtyřlitrové kanystry s mlékem a litrové bílé jogurty, protože menší se zkrátka neprodávají. Žít v Americe s sebou nese břímě v podobě nesamostatnosti (běžně je k dostání pouze jídlo formou polotovarů), anonymity a škatulkování. Vždy budete pouhými přistěhovalci z východní Evropy.

Vormilion Pass (12).JPG

Sednete-li do letadla a strávíte na jeho palubě několik hodin, ocitnete se ve zcela jiném světě. Chudoba čiší v každém ze států Jižní Ameriky doslova na každém kroku. Nemusíte ani opustit nablýskanou letištní halu, bezdomovci se kolem vás začnou shlukovat i zde. Letištní ostraha to neřeší.
O co jsou Brazilci, Argentinci, nebo Peruánci chudší, o to jsou jejich srdce vřelejší. Možná ne k vám, ale ke světu určitě. Tak, jako na něj na severu shlíží s opovržením rádoby kovboj s obřím kloboukem, zde svou zemi milují. A vás také, pokud pouze ne vaši peněženku, ale tak se děje především ve městech a zdaleka ne v takové míře jako v Africe. Díky své spontánnosti ztěžovali sportovcům výkony na olympiádě, díky ní jsou schopni fungovat i v podmínkách, kde elektřina a pitná voda z vodovodu jsou často jen utopií. Ulice jsou špinavé, pokud vůbec jsou jasně ohraničeny. Přesto svou prostotou si mne opět získali. Nenuceným stylem života, ve kterém zbytečně nemrhají, žijí z mála a jsou vždy dobře naladěni.

Sao Paulo (3).jpg

Všude dobře, doma nejlépe? Nesnáším tento příměr, kde vlastně jsme doma? Pravdou je, že pro nás, co jsme se narodili a vyrostli v Evropě, zvláště v České republice, je přijetí stylu života a tím i myšlení jiného kontinentu velmi složité, až takřka nemožné. Miluji, že si ráno zajdu do pekárny pro čerstvé pečivo (ano pečivo, nikoliv donut a toastový chléb) a nemusím na cestě do ní strávit dvě hodiny jízdy do města s alespoň stovkou obvatel. Miluji rebelské myšlení Čechů, které jinde nepochopí.  Rád vidím zlaté české ručičky, které dokáží opravit vše a nenapadne je sušit kočky v mikrovlnce, případně někoho žalovat, že se z vlastní hlouposti polily horkou kávou. Nechtěl bych vyrůstat dvě stě kilometrů od školy, sto od sportovního klubu a už vůbec ne jako dítě chudší či střední vrstvy. U nás si sednete na kolo, dojedete do ZUŠky, kde za tisícovku na rok chodíte na balet, klavír, housle, nebo keramiku. V Americe si dosti připlatíte a piruety budete předvádět ve staré a špinavé tělocvičně. Nemluvíme teď o jihu, většina zařízení ve státech a Kanadě, ať už jde o tělocvičny, bazény, nebo toalety, je v otřesném stavu. Špinavé, zanedbané prostory, kde se děti jeví jako přízraky. Pravděpodobně se sem ale nikdy nepodíváte. Ceny za více kroužků a sportů se totiž mohou vyšplhat snadno nad tisíce dolarů.

Amerika je nádherná a strávil bych v ní klidně i několik let, protože ji chci poznat do detailu a na to měsíce nestačí. Žít bych v ní však nedokázal. Jsem Evropan tělem i duší. A tak už to navždy zůstane.

WP_20160813_19_44_09_Pro.jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s