Evropská letiště

Poněkud rozsáhlejší průvodce evropskými letišti vás provede těmi vzdušnými přístavy, na které během svých cest nejpravděpodobněji narazíte. Každé letiště je specifické a má mnoho zákoutí, o kterých vědí jen někteří. Já se pokusím některá z nich přiblížit a nabídnu vám také možnost krátké prohlídky města při přestupu. Pokud by vám zde cokoliv chybělo, napište mi. Zatím vám přeji šťastný let!

PRG – Praha
Nám všem dobře známé, asi nejčastěji navštěvované a jedno z nejpříjemnějších letišť světa – Letiště Václava Havla. Ne zapře příjemnou atmosféru letiště střední velikosti, které má ambice stát se významným dopravním uzlem.
Zvláště při ranních odletech v sedm hodin, přípojů na dálkové lety, poklidné prostory potěší. Vychutnejte si snídani, nebo alespoň kávu, v McCafé nacházejícím se ve spojovacím traktu prvního a druhého terminálu, otevírá již v šest hodin, což je akorát hodinu před odletem. Security check je velmi rychlý, pozor si dejte pouze v případě, že odbavujete zavazadlo s Českými aeroliniemi. Letů ČSA je ráno mnoho a u baggage check-in se mohou tvořit delší fronty.
Velmi praktická je také BILLA v přízemí T2. Nakoupíte zde jak svačinu do letadla, tak po příletu vše potřebné na doma. Co se stravování týče, tak máte-li čas a chuť na oběd, můžete využít krom mnoha předražených fast foodů restauraci Praha. Najdete ji v prvním patře příletové haly T1, nově zrekonstruované. Budou do ní mířit skupinky zaměstnanců, protože jde o kantýnu původně pro ně určenou. Během dne se vystřídá bufetová snídaně a 8 denních menu, které podávají až do večera. Ceny jsou více než slušné, právě kvůli zaměstnancům.
Poslední skvělou věcí je WiFi zdarma, na kterou není třeba se registrovat.
PRG - MXP.jpg

BRQ + OSR – Brno a Ostrava
Zde není na místě žádný dlouhý popisek. Malá regionální letiště, která většina z nás využije jako odletové místo charterových letů na dovolenou nebo nízkonákladových společností WizzAir a Ryanair. WiFi je zdarma, ovšem počítejte, že služby letišť jsou omezené a nabízí pouze malou nabídku občerstvení.

VIE – Wien Schwechat
Vídeňské letiště nabízí velmi často zajímavé akční nabídky a zároveň není daleko z jižní Moravy, proto se sem někdy podívá mnoho z nás. Jde o větší letiště s výbornou infrastrukturou. Na rozdíl od Prahy má přímé spojení vlakem do centra, levnější variantou je však autobus. Přímo na letiště jezdí z Prahy a Brna RegioJet.
Na letišti najdete vše potřebné. Od kaváren a restaurací (ať už klasických, nebo fast food řetězců) přes obchod Spar v přízemí příletové haly na konci budovy až ke klidnému zázemí, pracovním boxům a neomezené WiFi. Budete-li na letišti čekat, rozhodně doporučuji zůstat v tranzitním prostoru. Je mnohem klidnější a je zde řada mít k sezení/ležení, což o veřejné části neplatí.

AMS – Asterdam Schiphol
Jedno z mých nejoblíbenějších letišť prošlo v roce 2015 zásadní rekonstrukcí, od níž uprostřed terminálu rostou stromy, je zde mnoho pohodlných sedadel vyřezaných do kmenů stromů a zeleň spolu s pohodou jsou na každém kroku. Zároveň není letiště příliš rozlehlé a dá se ve zdejších obchodech v tranzitní zóně koupit nejlepší čokoláda a pralinky, čehož využívám na každé cestě (mají vždy nějakou akci, ve které kombinují např. různé bonboniéry různých firem). Radost si můžete udělat také čerstvými tulipány, nebo kouskem sýru. Jak říkám, je to jedno z nejmilejších letišť, které má v oblibě také palubní personál.
Budete-li mít na Schipholu nějaký čas, rozhodně doporučuji krátkou prohlídku Amsterdamu. Jeďte přímo z letiště vlakem (lístky se kupují v automatech v příletové hale, která vypadá spíš jako pražské hlavní nádraží a vlaky odjíždí z prvního podzemního podlaží). Dostanete se přímo na centrální nádraží, odkud máte vše na dosah. Ať už zvolíte Van Goghovo muzeum, coffee shop, nebo pouhou procházku kolem klidných zákoutí amsterdamských kanálů plných zeleně a občas nějakého cyklisty, určitě neuděláte chybu!
Schiphol (2).jpg

LHR – London Heathrow
Nejrušnější evropské letiště a hlavní základna British Airways. Při přiblížení na letiště se nezapomeňte dívat ven a pátrat po obloze. V mnoha kruzích zde krouží transatlantické lety a sto metrů pod vámi tak může proletět klidně i jumbo!
Plánujete-li zde krátký přestup, dejte si na něj dostatečný čas. Základ určený aerolinkami je 90 minut, což je v reálu ale jen těžce stíhatelné. Těchto devadesát minut je totiž počítáno mezi jednotlivými lety, jejichž časy určují odlet a přistání. A od přistání může k příjezdu k terminálu na Heathrow uplynout klidně i dvacet minut! V kombinaci se zpožděním (byť sebedrobnějším) a negarantovaným přestupem (tedy pokud jste letenky zakoupili samostatně a ne všechny v jedné rezervaci v rámci jedné cesty) se toto může stát noční můrou. Čeká-li vás však přestup delší, rozhodně není špatný nápad udělat si výlet do centra Londýna. Heathrow je napojeno přímo na metro, které se zde točí ve smyčce a objíždí tak, podobně jako na JFK, všechny terminály. Jízdenku koupíte ve vestibulu, a co všechno můžete v Londýně vidět a případně také tipy na trasy jsou ve článcích Procházky Londýnem I a II.
Nechcete-li strávit oněch několik hodin při čekání na další let běháním po Londýnu, nabízím Vám ještě jednu možnost. United Club Lounge na T2 je jedním z mála salonků přistupných za poplatek veřejnosti. Před několika lety byl zrekonstruován a je nejlepším loungem United současné doby. Můžete si zde dát sprchu, večeři, nebo se třeba pomalu opíjet na baru. To vše za 50 USD u vstupu, nebo zakoupíte-li si na ebay.com One Time Pass, tak také mnohem levněji! Alternativou jsou pak Aspire Lounge na T5 a T3, které byly právě otevřeny po renovaci a vstupné stojí 30 liber. Nabízí jak občerstvení, tak masáže a sprchy za příplatek. Komfort se po rekonstrukci výrazně zlepšil, na kvalitu United však nemá.
Poslední dopravní poznámkou může být spojení mezi Heathrow a Gatwickem. Na druhém jmenovaném letišti má BA svou menší základnu a mnoho letů do prázdninových destinací, jako Maledivy nebo Mauricius, jsou operovány právě z LGW, což vyžaduje přesun mezi letišti. Rozhodně využijte spojení National Express, které zvládá přejezd za hodinu, zastavuje na všech terminálech a při včasné rezervaci stojí pouhých 20 liber za jednosměrnou jízdenku.
WiFi je na Heathrow komplikovanější záležitostí. Je třeba se registrovat a je zde poměrně slabý signál.
Nicméně všeho ostatního LHR nabízí nepočítaně. Obchody, kavárny, bary, knihkupectví… Ani kdybyste zde přestupovali dva dny, nestihnete všechny terminály projít. Nezapomeňte se však ve víru nakupování. Cesta na váš odletový terminál je daleká, některé spojuje vlak, jiné pouze autobusy a při vstupu do nového terminálu je vždy třeba projít znovu bezpečnostní kontrolou. Na to pamatujte zvláště při koupi tekutin!
LHR - JFK (1)

STN – London Stansted
Londýnský Stansted je určený především pro nízkonákladové společnosti, hlavním hráčem je zde Ryanair. Podle toho také letiště vypadá. Dříve bylo vcelku příjemné s výborným čínským bistrem. Dnes, po nepovedené modernizaci, se tvoří dlouhé fronty u security checku, musíte projít duty-free shopem a příležitostí ke slušnému jídlu za rozumnou cenu zde moc není.
Čas je tou nejtíživější komoditou, proto s ní počítejte. Cestu z centra zvládají za nejlepší cenu autobusy EasyBus a National Express, dálnice jsou však často ucpány a doprava stojí. Zvažte proto, především při cestě na letiště, jízdu vlakem. Cenově je jen o polovinu vyšší, komfortně a časově nesrovnatelná.

CDG – Paris Charles de Gaulle
Letiště tradičně vyhrávající cenu o nejhorší evropský vzdušný přístav, je opravdu jednou velkou katastrofou. Ať už vaše cesta v Paříži končí, nebo pokračujete dál, nečeká vás nic příjemného. Spleť špatně značených chodeb vás zamotá jako v pyramidě a chcete-li se dostat na vlak, ujdete z T2A,B velmi dlouhou cestu.
Podobně pokud přestupujete, nechte si časovou rezervu. Přesuny mezi terminály jsou výhradně autobusy a špatná organizace, nutnost bezpečnostních kontrol jak po příletu a před opuštěním terminálu, tak deset minut nato po příjezdu na další let do terminálu druhé, vše jen zpomalují.
Rovněž nepočítejte s velkým výběrem občerstvení a na WiFi je nutné se registrovat a přihlašovat každou půl hodinu znovu.
YVR - CDG (1).jpg

CPH – Copenhagen Kastrup
Snad nejzanedbanější letiště Evropy. Po příletu vás čeká velmi zajímavá cesta přes hřbitov zavazadel. Všechny nevyzvednuté kufry nejsou shromažďovány ve speciálně určených prostorách, nýbrž personálem vršeny na obří hromady na vozících u okraje baggage reclaim. Jde opravdu o těžce uvěřitelný pohled. Samotný proces odbavení je také poněkud špatně řešen, security lines jsou dlouhé a check-in malý a pomalý. To vše mějte na paměti, míříte-li do centra. To je snadno dosažitelné metrem. Věci si můžete nechat v samoobslužných úschovnách, které berou i karty, ale pozor, nacházejí se nikoliv v budově letiště, ale v protější budově parkingu.
Nicméně Kodaň samotná je nádherná a pro krátkou návštěvu během lay-overu naprosto vyhovující.

FCO – Aeroporto Fiumicino-Leonardo da Vinci
Byť poněkud zastaralé, je hlavní římské letiště v tranzitu celkem poklidné a přehledné. Cestu do centra můžete podniknout jak vlakem, tak mnohem levnějším (a pomalejším) autobusem. Na ty zakupte lístky s dostatečným předstihem, na místě se stávají i několikahodinové fronty.
Budete-li mít hlad, počkejte až za security check. V jednotlivých terminálech jsou klasické italské kavárny s espressem za euro a zajímavými bagetami. V době oběda se však nenechte zmást a vyjeďte do prvního patra, kde je na ukazatelích psán pouze lounge. Hned vedle něj se totiž nachází samoobslužný bufet s dobrou, levnou a pestrou nabídkou.
Low-cost variantou k FCO je CIA, Ciampino, obsluhované především Ryanairem. To je vzdáleno z centra trochu dál, pro cestu opět zvolte autobus.

MXP a BGY– Milan Malpensa a Bergamo
Mé nejoblíbenější italské letiště, na kterém začíná většina z mých dálkových cest. Opět ve stylu Říma – klidné, přehledné, s kávou za euro. Přímé lety nabízí i easyJet, což z Milána činí velmi dobrý výchozí bod bez nutnosti transferu mezi letišti. Low-cost variantou je Bergamo, letiště z Milána velmi vzdálené. Je-li tedy vaším cílem město samotné, raději si připlaťte za letenku, protože z města téměř u jezer se budete dostávat jen velmi komplikovaně. Opět ale i zde platí, že jídlo je perfektní a prostory moderní.

ZRH – Zürich Kloten
Velmi příjemné letiště nedaleko centra Curychu. S dominancí dřeva velmi připomíná ta severská. Přímo v jednom z terminálů má pobočku slavná kavárna Spüngli, zvláště jejich makronky jsou skvělé. Najdete je v prvním patře, mnohem klidnějším, než přízemí.
Do centra se dostanete jak vlakem, který je rychlejší volbou, tak tramvají. Přímo k hlavnímu nádraží do srdce Curychu jede č. 10.
Nespornou výhodou je také propojení letiště s nákupním centrem. Budete-li následovat ukazatele k východu na tramvajové zastávky, těsně před samotným východem narazíte na obří Migros. Skutečně se vyplatí opustit tranzitní zónu i při krátkém přestupu, takové čokolády jako Cailler a sýry neumí nikdo lépe, než právě Švýcaři. Pozor si dávejte pouze, budete-li chtít se sýrem opět odletět. Musíte jej uložit do odbaveného zavazadla, sýry nejsou v příručních povoleny a byla by velká škoda, kdyby musely skončit v odpadcích.
WP_20161106_11_20_34_Pro[2].jpg

OSL a ARN – Oslo Gardermoen a Stockholm Arlanda
Obě severská letiště jsou si dost podobná. Příjemné dřevěné motivy, čisté prostory a dosti velká vzdálenost od centra. V obou případech cestujte vlakem, nejrychlejším spojením, byť ne nejlevnějším. Pokud zde začíná vaše cesta a vy se dopravujete nízkonákladovým dopravcem do Stockholmu nebo Osla, dávejte dobrý pozor, na které letiště přiletíte. Obě hlavní města mají totiž dvě. Z jednoho hlavního letí váš dálkový spoj, na to menší však přiletíte a opět zde se vyplatí investovat do letenky, než se trmácet přes celé město s veškerými zavazadly.

Moskva
Snad pouze Sao Paulo je hůř dopravně řešené (tedy vůbec), než Moskva. Disponuje čtyřmi letišti, která mezi sebou nejsou nijak propojena. Veřejná doprava zde takřka nefunguje, proto budete muset využít jediné spolehlivé spojení, kterým je vlak. Airport Express jede na všechny významná letiště, i tak si ale na přesun mezi nimi nechte dostatečný čas. Přestup např. mezi Vnukovo a Domodědovo se může protáhnout i na pět hodin!

IST – Istanbul Atatürk
Velmi staré letiště, kterému se právě buduje na severu jeho mladší bratříček. Po jeho dokončení bude Istanbul se svou polohou a neskutečným servisem Turkish Airlines naprostou jedničkou. Do té doby zůstává Atatürkovo letiště zastaralé, kapacitně neodpovídající, přesto metrem propojené s centrem města. Nevyrážejte však na vlastní pěst. Letíte-li v Economy s Turkish Airlines a máte na přestup dostatečný čas, nabízejí skvělou službu TourIstanbul. Zdarma tak získáte průvodce, který vás sveze, provede po hlavních památkách a zároveň zajistí jídlo během dne. Pokud byste měli na přestup více než deset hodin a žádný dřívější let do vaší destinace není možný, máte nárok na hotel zdarma. Toto je v porovnání s Emirates jako z říše snů.
IST - GRU (1).jpg

Závěrem dodám, že všechna letiště neznám dokonale. Snažil jsem se zde nabídnout co nejstručnější pohled, který jsem za roky cestování získal a tipy, jak se nejsnadněji pohybovat v daných oblastech. Pokud byste zde cokoliv postrádali, nebo chtěli radu, rád ji zodpovím na emailu nehyba.j@seznam.cz.
Pokročilejším cestovatelům také nabídnu dva velmi užitečné odkazy, které mi mnohokrát pomohly. V prvním naleznete nejen informace, kde jsou na letišti nejlepší místa k přespání, včetně recenzí od cestovatelů, ale také fakta o službách letiště, saloncích apod. Právě na levné možnosti, jak navštívit salonky se zaměřuje druhý odkaz. A byť se to nezdá, během dlouhého přestupu snadno projíte a propijete mnohem víc, než kolik je cena salonku.

http://www.sleepinginairports.net

https://www.loungebuddy.com

Tak tedy kiss and fly!

WP_20161104_14_08_37_Pro[1].jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s