Z Osla do Bergenu

Snad nejznámější norská cesta vede mezi dvěma největšími městy tohoto severského státu. Železnice klikatící se pod vrcholky příkrých horských štítů, tunely i po rozlehlých loukách a mrazivých pláních. To vše na vás čeká, nasednete-li v Oslu do vlaku směr Bergen.
Způsob cestování to není zrovna nejlevnější, vždyť Norsko samo je jednou z nejdražších zemí Evropy. O co však přijde vaše peněženka, to vám jistojistě vynahradí komfort a překrásné výhledy.
Norsko 2010 (88).JPG
Samotná cesta vlakem zpočátku ubíhá spíš vláčně. Jedete pobřežními nížinami z Osla směrem na severozápad a jezerní krajina za okny vlaku se zdá být stále stejná. Za chvíli však začnete stoupat do hor a ráz okolí se začne měnit. Z rozlehlých luk a fjordů se stanou malá horská jezírka, která i v létě lemují závěje sněhu, rozlehlé louky vystřídají úzké horské pastviny protínané ostrými břity skal.
Norsko 2010 (138).JPG
Zastávek na cestě vám mnoho nečeká, krajina je neosídlená a železnice tak slouží především jako dopravní spojení mezi dvěma body. Věčná škoda by ale byla, pokud byste ji tak také vzali i vy a nevystoupili dříve, než dorazíte do Bergenu. Učiňte tak ve stanici Myrdal, nacházející se ve stejnojmenném průsmyku téměř v tisíci výškových metrech, dříve, než se vlak zanoří do táhlých tunelů a sjede až k Bergenu.
Norsko 2010 (157).JPG
Mýrdal je krásné, klidné místo, odkud vede další známá trať Flåm Line do stejnojmenného městečka na kraji fjordu. Tato zubačka vás doveze s několika zastávkami u robustních vodopádů a mnohými výhledy do krajiny o necelý kilometr níže, až na kraj  Sognefjordu. Jste na konci nejdelšího norského fjordu a druhého nejdelšího na světě vůbec!
Flåm je, stejně jako všechna městečka, která při plavbě fjordem budete míjet, spíše malá vesnička, možná poněkud více turistická. Občas přijede obří loď, na pár hodin zakotví, vypustí návštěvníky lačné nádherných snímků do norské přírody a večer je opět připlavená k další plavbě.
Norsko 2010 (183).JPG
Také vás čeká plavba, protože jinak se odtud dostat nelze, nikoliv však obří lodí, nýbrž obyčejným malým trajektem, který pluje až do Bergenu. Máte na výběr – jet až na konečnou, nebo v jedné z několika zastávek vystoupit a strávit nezapomenutelný večer v malé vesnici uprostřed fordu, která je jinak zcela odříznutá od světa.
norsko-2010-199
Za sebe doporučuji zastavit v Balestrandu, v nádherném lázeňském hotelu Kviknes. A věřte, že výhledy jsou zde neskutečné! Západ slunce tady patří, pokud se vydaří počasí, k těm nejkrásnějším na planetě.
norsko-2010-222
Ráno pak dokončete cestu až do Bergenu a možná tak stihnete ještě věhlasný rybí trh s těmi nejlepšími mořskými delikatesami. K dostání jsou jak v syrové, tak upravené podobě. Výběr je téměř nekonečný. Od humrů, langust a krevetových špízů až po uzené lososy marinované v tequile.
Norsko 2010 (368).JPG

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s