Věci, bez kterých neodletím

Ať už se vydáte na cestu po Evropě, nebo letíte na druhý konec světa, určitě máte seznam několika bazálních věcí, které nikdy nezapomenete přibalit. Pro někoho to může být plná lékárnička, pro jiného zásoba piva. Pokud však cestuji já, zcela jistě si, v závislosti na podmínkách, do kterých mířím, vezmu většinu z následujících. Dlouhá léta jsem hledal ty nejzajímavější vychytávky a tipy na cesty a rád se s vámi dnes o ně podělím.

Doklady – před cestou na stránkách mzv.cz zkontroluji aktuální podmínky vstupu do země, leč především v méně stabilních afrických zemích se mohou lišit měsíc od měsíce. Je-li potřeba platit vízum, připravím si (nejčastěji v USD) přesnou částku, nebo v dostatečném předstihu zažádám o vízum/povolení ke vstupu do země na zastupitelském úřadu v ČR nebo okolních státech. Cestovní pas by měl mít platnost alespoň šest měsíců od plánovaného návratu domů. Příprava je důležitá, pokud zanedbáte byť jedinou věc, může váš výlet skončit přinejlepším již na odletovém letišti, hůře pak na letišti v destinaci, nebo dokonce v místním vězení za pokus o ilegální vstup do země, následné vyhoštění a doživotní zákaz vstupu.
Pokud hodláte v cílové zemi řídit, nezapomeňte na Mezinárodní řidičský průkaz. Klasická plastová kartička, kterou všichni máme, je platná pouze v zemích EU, všude jinde bude vyžadován výše zmíněný dokument. Vydají vám jej za poplatek na odboru dopravy MěÚ, a to s platností na jeden nebo tři roky v závislosti na tom, který si vyberete. Mezinárodní řidičák je totiž dle Ženevské nebo Vídeňské úmluvy a každý stát uznává jinou. Nemusíte pátrat, do jaké destinace jakou úmluvu potřebujete. Na přepážce jen řeknete zemi a oni vám podle toho vydají správný dokument.
Posledními důležitými náležitostmi jsou zdravotní pojištění a Mezinárodní očkovací průkaz. Na kartě od pojišťovny máte kontaktní číslo pro případ nouze, které se může hodit i kvůli překladu. Pozor, do zemí EU není třeba platit pojištění! Je to běžný mýtus, na kterém pojišťovny vydělávají. Jako občan členské země unie máte nárok na zdravotní péči takovou, jakou dostávají občané daného státu. Jediný rozdíl, který tedy zaznamenáte, jste-li pojištěni, bude tam, kde se platí např. zdravotnické poplatky, ty budete muset uhradit ze svého. Taktéž není možný bezplatný převoz do České republiky, nebo repatriace ostatků. Neméně důležitý je pak Mezinárodní očkovací průkaz, žlutá knížka, ve které jsou zaznamenána všechna očkování, která jste podstoupili. Bude vyžadován při vstupu ze země např. s endemickým výskytem žluté zimnice (Yellow fever, febris flava), jakými jsou Tanzánie, Afghánistán nebo Kolumbie. Potřebná a doporučená očkování naleznete na http://www.ockovacicentrum.cz.
Výsledek obrázku pro očkovací průkaz

Peníze – byť se může zdát, že toto je položka nad slunce jasná, právě na ní mnoho z nás ztroskotá. Vždy je dobré s sebou mít alespoň dvě kreditní karty od různých bank a nejlépe také různých poskytovatelů (jednu Visu a jeden MasterCard) a na nich dostatečný obnos. Zvláště budete-li si půjčovat auto, půjčovna vám může odebrat tučnou zálohu, se kterou často lidé nepočítají a poté jim, i po vrácení auta, stále na účtu chybí a dostávají se tak do situace, kdy nemají na zaplacení.
Pokud budeme mluvit o hotovosti, pak platí, že nejvýhodnější kurz vám dá vaše banka v bankomatu. I přes poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí si tak můžete být jisti, že jste zaplatili méně, než při využití byť té nejlepší směnárny. Chcete-li se však pojistit předem a vzít si s sebou zásobu např. dolarů, zajděte do Kaprovy ulice v Praze do Exchange, nejvyhlášenější české směnárny nabízející vždy ten nejvýhodnější kurz.

Léky – myslím, že tuto kategorii nemusím dlouze rozvíjet. V závislosti na destinaci vždy přibalte Paralen, Kinedryl a černé uhlí, dezinfekci na bázi alkoholu (a nejlépe také malé množství alkoholu pro vnitřní užití např. při bolesti v krku) a dostatek náplastí. Vždy pak dbejte na to, aby celý balíček léků byl vodotěsný.

Dezinfekce vody – většina z nás je vybavena lahvemi s filtry, ani ten nejjemnější filtr však neodstraní z vody vše. Dlouho jsme pátrali po přijatelném řešení, protože v terénu chlorovaná voda chutná odporně a může vám po ní být špatně. Řešení jsme nalezli v přípravku Sanosil DDW, užívaném např. organizací Lékaři bez hranic nebo Armádou ČR. Jeden mililitr přípravku spolehlivě vyčistí až jeden litr vody a vytvoří vodu pitnou. Jste tak schopni z jedné malé, levné lahvičky vyčistit téměř sto litrů vody! Princip je založen na působení peroxidu vodíku a stopového množství stříbra. Během půl hodiny vyčistí vodu od grampozitivních i negativních bakterií, bakteriofágů, virů, kvasinek i HIV! Navíc nezanechává žádnou pachuť a nedráždí sliznice jako zmíněný chlór. Je to takový malý zázrak pro cestovatele, který si zamilujete, i pokud nejedete zrovna do džungle. Také v destinacích s menším hygienickým standardem, kde voda z vodovodu není běžně pitná, si ji snadno a rychle vytvoříte ve sklenici.
Výsledek obrázku pro sanosilJídlo na cesty – podobně jako u vody, také s jídlem bývá na cestách potíž. Opět se opakuje jmenovatel nízký hygienický standard, kdy na delších cestách nejsou střevní potíže ničím příjemným a bohužel také výjimečným. Částečně se tomu lze vyhnout sušenou stravou, jejíž problém ale opět spočívá v nutnosti pitné vody, kterou prášek zalijete. Navíc je taková potrava většinou přinejmenším dosti nedobrá. Svatý grál jsme nalezli v české verzi Adventure Menu. Jde o tří set a pěti set gramové balení Evropanům blízkých jídel. Nám nejvíce chutnala kuře Korma s rýží a Jelení ragů, které je naprosto skvělé! Výhoda těchto jídel je prostá – vše je připraveno a zavakuováno v sáčcích, které stačí ohřát. A právě na tento ohřev s sebou nemusíte brát vařič s těžkou bombou a vyplýtvat hromadu vody. Stačí vložit jídlo do většího pytlíku, přidat trochu vody (i znečištěné, do kontaktu s jídlem nepřijde) a vhodit ohřevnou kapsli na bázi hořčíku. Proběhne exotermická reakce a po pěti minutách máte jídlo připraveno. Geniální. Jedinou vadou na kráse tohoto skvělého vynálezu tak zůstává hmotnost, kdy s sebou nesete půl kilové balíčky, namísto lehkých prášků. A nebojte se přibalit je do příručního zavazadla. Nikdy jsem s tím neměl problém.
Výsledek obrázku pro adventure menuVařič – pro většinu z nás na cestách nutnost. Ať už si budete chtít uvařit polévku nebo čaj, vařiči se v přírodě nevyhnete. Problém samotný však nespočívá přímo ve vařiči, který bez problému letadlem převezete, nýbrž v plynové bombě. Uzávěr se liší destinaci od destinace a mnohdy se vám tak stane, že i pokud jste si předem zjistili, že na místě určitě váš uzávěr mít budou, nikde jej nenaleznete. Nezbyde vám tak než koupit zcela nový vařič. Z tohoto pohledu se nám v USA osvědčila půjčovna Walmart, kdy zakoupené zboží můžete zdarma vrátit a oni vám vrátí veškeré peníze. Pro někoho nepřijatelná praktika, pro mě jen díra v systému, které se nebojím využít.

Adaptér – Tomuto šikovnému pomocníkovi se nevyhnete ani na cestách po Evropě. Téměř každá země má své typické zástrčky. Mně se nejlépe osvědčil tzv. ježek. Je sice poněkud méně skladný, sedí ale do všech zásuvek na celém světě a nemůžu si na něj nikdy stěžovat. Pojme také velké spotřebiče jako počítač.
Související obrázek
Stan – Vždy jsme měli problém se spaním na cestách. Jelikož půjčení obytného vozu je pro nás, stejně jako pro mnohé ostatní, finančně zatím nedostupné, spávali jsme v autě, protože míst, kde se dá rozbalit stan, mnoho není. Vždy bojujete s nerovným povrchem, vlhkem a dalšími nepřáteli kempování. Nedávno jsem však objevil Tentsile a okamžitě jsem si jej zamiloval. Jde o stan ve vzduchu uchycený na stromech. Nejste tak limitováni vůbec ničím, teda až na ty stromy. Stan samotný váží v menší variantě 3,5 kg a bez problému se v něm vyspí dva lidé. A spaní je to opravdu pohodlné (jako v houpací síti) a relativně bezpečnější, než na zemi. Cena však může být pro někoho odrazující, proto můžete jako alternativu zvolit značku Tentsir, kterou koupíte na čínských stránkách Aliexpress.
Výsledek obrázku pro tentsile
DROZD – A na konec jedna bezpečnostní rada. Ať už cestujete kamkoliv, vždy o svých plánech někoho předem informujte. Vždy je dobré, pokud by se vám něco na cestách přihodilo, aby existoval někdo, kdo tuší, kde jste se naposledy pohybovali a kam jste měli namířeno a pátrání po vás tak bylo snazší, rychlejší a efektivnější. Pokud pak plánujete cestu do nestabilních oblastí, ať už politicky, geologicky či jinak nebezpečných, využijte server ministerstva zahraničních věcí DROZD. Budete tak informováni v případě náhlých událostí formou sms, případně z dané oblasti evakuováni.
Výsledek obrázku pro drozd mzvJe mi jasné, že ať se budu snažit sebevíc, nikdy nepokryji všechny zajímavé tipy pro cestovatele do všech končin světa. Snad jsem vám tedy alespoň naznačil cestu, kterou se můžete vydat. A objevíte-li nějakou další, napište mi. Protože cestování není pouze o objevování, ale také o vzájemné pomoci a respektu ke všemu, co na svých cestách míjíme.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s