Jarní Malta a ostrov Gozo

Není vhodnější čas na návštěvu Středomoří, než jakým jaro zdá se být. Zatímco u nás doma se ještě střídá déšť se sněhem a přízemními mrazíky s teplotami slibujícími letní odpoledne, u moře najdete ideální podmínky na kolo, túry, nebo pouhý odpočinek na březích šumějícího moře.
Já jsem pro letošní jarní období zvolil Maltu, nejmenší stát Evropské unie s nejmenším počtem obyvatel. O co méně zde však je lidí, tím paradoxně více je aut. Jsou všudypřítomná, i okrajové části jinak nijak zvlášť rozlehlých měst jsou opevněny auty stojícími u krajnic a na chodnících jako vozová hradba. Síť cest je sice poměrně kvalitní, bývají ale často ucpány, kolony se tvoří především v místě vjezdu na kruhové objezdy, které přerušují hlavní tahy ostrovem s incidencí každých několik kilometrů, často i stovek metrů. Není divu, že rychlost je omezena na pouhých 80 km/h na těch nejtáhlejších úsecích. Než této závratné rychlosti dosáhnete v místních nepříliš výkonných vozech, budete muset opět vjet na další kruhový objezd.
Pokud se necítíte na řízení vlevo a nejste si jisti, zdali zvládnete řadit levou rukou, jasnou volbou pro vás bude skvěle fungující systém autobusové dopravy. Intervaly jsou krátké, síť hustší, než jakou máme v Praze.
Stále jsme však nezmínili poslední, snad nejpříjemnější možnost dopravy, kvůli které sem mnozí z nás přijedou, a to kolo. Půjčit si jej můžete hned v několika půjčovnách, vždy za rozumnou cenu. Dobře si však rozmyslete, kde jej budete chtít použít. Jak pravil básník výše, aut je zde přespříliš a pohybovat se na hlavních tazích je takřka nemožné. Zvolte drobné cesty, počítejte však s tím, že jejich hustota není nijak valná, často si tak budete muset dosti zajet a hlavním tahům se stejně nevyhnete. Raději vyrazte na hlavní památky autem a kolo si nechte na ostrov Gozo a útesy Dingli.

Útesy Dingli (1).jpg

Když jsme načali zajímavá místa, co tedy na Maltě nesmí žádný návštěvník minout? Určitě je to Valletta, krásné, historické, kamenné hlavní město sevřené mezi dvěma velkými přístavy, které je již od roku 1980 zapsané na seznamu UNESCO. Moderním vstupem zde proudí davy turistů, kteří, zvláště na maličkém ostrově, vypadají jako novodobí kolonizátoři. Jakmile se však ztratíte v uličkách, zaujme vás několik parků a zahrad nacházejících se na hradbách, ze kterých mají skvělý výhled na oba přístavy. Dejte si oběd v jedné z mnoha restaurací nacházejících se v drobných uličkách kamenného města, a jakmile se nasytíte místní typické architektury a historických staveb, vydejte se dál.

Valleta (1)
Valleta (12)
Třeba do Mosty, dalšího města, které ve svém srdci ukrývá třetí největší kupoli v Evropě. Říká se, že na Maltě najdete na 365 kostelů. Nevím, jak dalece je toto tvrzení podloženo, pravdou zůstává, že místní svatostánky jsou mnohdy okázalé, robustní a nacházejí se i v té nejmenší vesnici.

Mosta

Mdina je jen o pár kilometrů dál a máte zde jak možnost spatřit další kamenné historické centrum, tak také ochutnat specialitu, v těstě zapečené vepřové žebro s čalamádou. Mohu potvrdit, že dáte-li si jedno, budete se muset vracet pro další.

Mdina (2)
Maltské speciality jinak ale příliš originální nejsou. Tak jako tomu bylo u výše zmíněné pochoutky, většinou se omezují na v těstě zapečené komodity. Ty můžete libovolně měnit od sýru tvarohového typu, přes jablka až po hrachovou kaši. Ano, právě hrachové taštičky z velmi oblíbeného listového těsta dělají v kombinaci s dalšími mastnými jídly a nulovou mírou pohybu z obyvatelů Malty jeden z nejobéznějších národů Evropy.

Mdina (3)

Protože už ale máte dost všech kamenných náměstí a domů, mezi kterými vám sice není žádné zvláštní teplo, protože na Maltě celoročně fouká silný vítr, dopřejte si dávku přírody v podobě útesů Dingli, nebo nádherné rybářské vesničky Marsaxlokk, ideálního na večerní procházku, případně večeři s výhledem na pohupující se barevné lodičky.

Marsaxlokk (1)

Byla by škoda zapomenou na ostrov Gozo, ideální místo pro kolo. Dostanete se sem za deset minut trajektem vyplouvajícím každou chvíli z nejzápadnějšího cípu Malty. Cesta vyjde na pouhých pět euro. Bohužel dnes již nemáte možnost spatřit legendární skalní oblouk v moři, které si jej také před několika týdny vzalo, místní útesy ale rozhodně stojí za vidění. Stejně tak solná jezera na severu, nebo malebné vesničky.

Gozo (7)

Malta sama o sobě není příliš lákavou krajinou. Je ještě sušší a pokrývá ji ještě méně vegetace, než je tomu u ostatních ostrovů ve Středozemním moři. Má však neobyčejný charakter, který se vám pomalu vetře k srdci a zanechá ve vás navždy dojem místa, které není tak nehostinné, jak na první pohled vypadá.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s