Cape Agulhas

Ostrý vítr nám nad hlavami žene těžká oblaka plná deště hrozícího každou chvílí. Vlny se s veškerou vervou řítí na nízké skalky, o něž se tříští a rozplývají na rozhraní dvou oceánů. Jsme na nejjižnějším místě světa, na které kdy bylo možné z naší malé středoevropské země dojít suchou nohou. Cape Agulhas neboli Střelkový mys. Nejjižnější bod Afriky.

Střelkovým mysem nazvali toto místo holandští námořníci, jejichž kompasy se chovaly jako šílené. Střelka zde totiž tápe mezi skutečným a magnetickým severem.
Místní kouzlo spočívá pro suchozemského pozorovatel především v jeho osamělosti. Vždyť k hlavní cestě je to přes sto kilometrů, do Kapského města sto sedmdesát západním směrem. Dojede sem málokdo, o to větší atmosféru má však šanci si užít.

Agulhas National Park (2).JPG

To nejzajímavější se odehrává přímo před námi, a přesto skrytě. Jsou to právě vody dvou oceánů, rozdělených nejen poledníkem procházejícím 20° východní délky, ale také pevninským šelfem, které činí toto místo jedinečné. V poměrně mělkém moři, jehož dno není v mnoha místech ani sto metrů pod hladinou, tvoří se obří vlny, které dosahují až třiceti metrů a historicky měly za následek, spolu s všudypřítomnými skalisky a mělčinou, potopení až sto padesáti lodí. Princip jejich vzniku spočívá právě v sousedství dvou zcela rozdílných oceánů. Zatímco z východu přitéká podél afrického pobřeží teplý oceánský proud Agulhas z Indického oceánu, u šelfu se opět stáčí a vrací se zpět, naráží v oblasti Agulhas na studené vody jižního Atlantiku. V místě styku těchto dvou proudění pak vznikají obří vodní víry zvané Agulhaské prstence. Tyto vnáší do Atlantského oceánu velké množství tepla a soli, což je zároveň jeden ze základních pilířů oceánského proudění.

agulhas-national-park-1.jpg

Místo je to až magické. Právě zde si člověk uvědomí, více než kde jinde, na styku dvou obřích mas vody, jak maličký je on sám a jeho svět. Také proto stojí těch několik set kilometrů navíc za to. Vždyť kolikrát se vám poštěstí stát na nejjižnějším místě Afriky a hledět vstříc Antarktidě?

agulhas-national-park-17.jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s