Pět míst, na která se v Kapském městě vrátím

S příchodem sychravého podzimu vkrádají se mi čím dál častěji do mysli vzpomínky na sluncem zalité pobřeží jižní Afriky. Okolí Kapského města, jednoho z nejfotogeničtějších míst černého kontinentu, zanechalo v mých vzpomínkách hlubokou stopu. Prosluněné pláže, jejichž písečné duny neberou konce, kontrast oceánu a kilometr vysoké Stolové hory, ale také rozpolcená společnost, chudinské čtvrti a epidemie AIDS. Cape Town zasáhne každého, kdo jej navštíví. A čím delší doba uplynula, tím více mám jasno ve věcech, které si musím zopakovat. Protože Kapské město nestačí navštívit jednou.

ADD - CPT (20).JPG

  1. Chapman‘s Peak

Každý, kdo na jižní cíp Afriky zavítá, nebo o něm aspoň slyšel, má za to, že nejlepším zážitkem a absolutním vrcholem cesty musí být Stolová hora. Ne nutně. Chapman‘s Peak, vrcholek zastíněný slávou svého souseda, je opomíjeným klenotem na cestě mezi Cape Town a Cape Peninsula. Většina cestovatelů jej doslova přejede při cestě na Mys dobré naděje po legendární silnici Chapman‘s Peak Drive, která obkružuje horu vysoko nad oceánem a z příkrých, v některých místech až kolmých srázech, skýtá fantastické výhledy. I zde naleznete malé odstavné plochy akorát pro pár aut, na kterých vznikají jedny z nejlepších fotek z cest do JAR. Málokdo si však dá práci a dojde při plánování až k možnosti vyjít na vrcholek hory čnící nad hlavami řidičů a amatérských fotografů, kde výhled pár minut před západem slunce pro nás byl nejsilnějším zážitkem celé Afriky.
Cesta začíná nenápadně na odpočívadle s budkou zaměstnance společnosti pečující o jedinečnou silnici krátce po průjezdu platební bránou z města. I tak se ale nenechte zmást, jste v Jihoafrické republice, neberte si s sebou ani v autě nenechávejte žádné cennosti, hotovost apod. Cesta na vrchol vám zabere asi hodinu a půl, během kterých vyjdete převýšení čtyř set metrů do výšky 593 m. n. m. Doporučuji naplánovat cíl půl hodiny před západem slunce. Atmosféra je zde přímo uhrančivá: rozhled do širé krajiny, přes pláže Nordhoeku až na Mys dobré naděje a na Stolovou horu za doprovodu stále se prodlužujících stínů, větru svištícího kolem uší a naprosté samoty…
Nezapomeňte přibalit čelovky, na cestě dolů je určitě využijete.

 

  1. Table Mountain

Dominanta metropole a největší lákadlo na turisty v jednom. Pokud však chcete zažít Stolovou horu v celé její kráse, bude vás to stát více než jen lístek na lanovku. Vyjet otáčivou kabinkou do výšky přesahující kilometr je sice lákavé, nicméně nevyjít na Stolovou horu by byl hřích.
Zaparkujte na klikaté silnici pod lanovkou, po návratu dolů, až budete unavení, se tak vyhnete zdlouhavé cestě k autu. Vyplatí se přijet brzy, místa se plní již od brzkého rána i v mimosezoně, v lednu pak počítejte s tím, že budete muset zaparkovat v zcela odlehlém koutě.
Výstup samotný je nezapomenutelným zážitkem. S přibývajícími výškovými metry se budou otevírat výhledy na pohoří 12 Apoštolů táhnoucí se až k Mysu dobré naděje, na Lví hlavu tyčící se do výšky 657 metrů, nebo na čtvrť Camps Bay s písečnými plážemi a přístavem. Tou nejlepší odměnou na konci několikahodinového putování vám pak bude nekonečný výhled na Kapské město, záliv, okolní pohoří i hranice údolí Stellenbosche z hrany Stolové hory, která se před vámi zjeví znenadání na samém konci cesty.
Na výběr máte z více jak tří set cest, což samo o sobě dokládá, jak jednoduché je při výstupu zabloudit. My si pro svou cestu vybrali trasu Kasteelspoort, asi nejkrásnější ze všech a zároveň nejstarší stezku v oblasti. Vyjdete směrem na Camps Bay k městečku Bakoven, kde se vydáte v místě Kloof Nek do výšky nejprve po MTB trailech, následně po stále příkřejších cestičkách a stezkách. Nejprve podél cesty Pipe Track, poté směrem ke Dvanácti apoštolům až do Údolí červených bohů, které leží v nadmořské výšce šesti set metrů. Nepodceňte množství vody, před sluncem se neschováte byť na jediný okamžik, nicméně všechna voda, kterou cestou potkáte, pramení v hoře a je velmi dobrá a dostatečně kvalitní k pití.
Pokud prahnete po skutečném cíli, můžete ujít ještě pár kilometrů k nejvyššímu bohu Stolové hory Maclear’s Beacon. Nicméně jakmile spatříte výhled z římsy tohoto skalního monolitu, jsem si jist, že zcela zapomenete na jakékoliv další putování. Pak už stačí jen sednout si a čekat na další západ slunce. Jen tak mávat nohama nad kilometrovou propastí, dívat se do dáli a nechtít se nikdy vrátit. Tedy alespoň do doby, než slunce zapadne za vrcholkem Lions Head a s ostrým větrem nezačne být zima.

 

  1. Lions Head a Signal Hill

U všech dříve zmíněných zajímavostí doporučuji navštívit je v době západu slunce. Je to pro mne kouzelná chvíle, na kterou se doma nejkrásněji vzpomíná. Zvláště stojíte-li sami a mnoho kilometrů kolem vás není nic, než vítr, kameny a poslední paprsky slunce. Pokud však máte rádi společnost, určitě uvítáte možnost sledovat tuto magickou chvíli z kopce Signal Hill. Tento malý kopec, na nějž plynule navazuje hora Lions Head, nabízí každý večer kratičký okamžik, kdy místní obyvatelé, nemajíc co na práci, vyjedou auty a sledují rudé slunce padající do oceánu. Problém je v jednosměrné cestě, kterou zaparkovanými vozy ucpou a po západu vás tak čeká dlouhé čekání, než jeden po druhém vyjedou.
I zde však platí, že stojí za to jít o krok dál. Konkrétně o několik kilometrů, na většího bratra Signal Hillu, a to na Lví horu. Situovaná na boční straně Kapského města s výhledem na oba zálivy i Stolovou horu, je skvělým místem pro vášnivé fotografy, kterým se naskýtá jedinečná poloha pro zachycení kontrastu velkoměsta a kilometrového skalního monolitu. To vše z výšky tak akorát na rozmezí oceánu a skalního obra.

 

  1. Okolí Cape Town

Po celou dobu, kdy jsme přijížděli ze západu od přístavu Hermanusmysu Dobré naděje, jsme si říkali, jak bláhoví jsme byli, když jsme touto oblastí pouze plánovali projet. Krásné pobřeží, kde se z útesů dají pozorovat velryby spolu se žraloky bílými v mělké zátočině Fals Bay, letovisko Simons Town s nekonečnou písečnou pláží a skvělými restauracemi nebo vesnička Muizenberg, kterou si oblíbila i Agatha Christie. Uvelebila se na pláži se slavnými barevnými domky a nemilosrdně vraždila na stránkách svých knih.
Blíže k mysu Dobré naděje se zastavíme na Boulder’s Beach, známé koloniemi afrických tučňáků, dnes bohužel značně zdevastované turismem. A nakonec musím zmínit i sám Cape Point, špici několikrát popsaného mysu, který však do tohoto výčtu nepatří. Není místem, které bych chtěl vidět znovu. Jde vlastně o masivně komercionalizovanou pustinu, na které je zajímavý maximálně poplatek za vstup. A zajíždět sem šedesát kilometrů je zkrátka ztráta času.
Nakonec ještě jedna, byť poněkud vzdálenější destinace – vinice Stellenbosch.

 

  1. Centrum Cape Town

Podobně, jako jsem vzdal výstup na Pedra da GáveuRio de Janeiru těsně před vrcholkem a jsem tak nucen (samozřejmě že s radostí) se do božského města vrátit, také v tomto bodě zůstáváme Kapskému městu dlužníky a svůj dluh musíme v budoucnu opět vyrovnat.
A tak byť neviděl jsem jej, po zkušenostech z jiných afrických měst vím, že i Kapské město bude krásné a temperamentní. A to jak na sobotních trzích, tak na Grand Parade a v Castle of Good Hope. Ještěže jsme na slavném nábřeží V&A Watefront stihli ochutnat africký chléb, na který vzpomínáme dodnes. Jednoduché bochníky, které byly ale tak charakteristicky nasládlé, jako před lety, když jsem v jedné z chýší ochutnal chléb v horském království Lesotho. A taková je i celá Afrika. Jednoduchá a podmanivá, prostá a uhrančivá. A proto se do ní vždy budeme rádi vracet.

ADD - CPT (21).jpg

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s