Great Ocean Road

Great Ocean Road je téměř tři sta kilometrů dlouhá cesta táhnoucí se podél australského jižního pobřeží z Warrnamboolu až do Torquay. Je pomyslným cestovatelským symbolem pro Vicotrii a je pravda, že jsem zde narazil, snad jen vyjma Cairns, na nejvíce turistů za celý pobyt v Austrálii. Záživná vám však přijít moc nemusí, jde o den prosezený v autě, který se bude měnit v noční můru jedinců s citlivým vnitřním uchem, neb s blížícím se koncem na východě také přibývá zatáček táhnoucích se kolem ostrých skal řítících se do oceánu. Pobřeží samotné je sice krásné, nicméně z břehu pohled nebude slavný, s pohledem z výšky nesrovnatelný. Pokud jste se rozhodli tuto cestu jako vystřiženou z průvodce pro americké turisty také objevit, zde je seznam míst, která nesmíte minout v pořadí, jak jimi budete projíždět ze západu na východ, z Warrnamboolu do Torquaye a dále až do Melbourne.

1. Jako první vjíždíme na pobřeží nazvané příznačně Shipwreck Coast, kde ztroskotalo na třicetikilometrovém úseku na sedm set lodí a kterým vede slavný trail Historic Shipwreck Trail. Nejprve se zastavíme na The Arch a London Bridge, dnes již zříceném skalním útvaru, jehož sebedestrukce málem stála život několik turistů, kteří po propadu oblouku zůstali uvězněni na skalním výčnělku uprostřed moře. Krátce po vjezdu do Port Campbell National Park, slavného svými útesy a skalními útvary vystupujícími z moře, se dostaneme k Loch Ard Gorge. Malá pláž, na které se zachránili jiní dva trosečníci o mnoho let dříve z jedné z mnoha potopených lodí, je legendární a jako na jedné z mála se u ní dá sejít až k oceánu.

2. Následují Twelve Apostoles, až pětašedesát metrů vysoké skalní útvary čnící nad hladinu. Jedná se snad o největší atrakci celé Victorie, nedivte se tedy davům návštěvníků i heliportům, na nichž nepřetržitě přistávají vrtulníky létající na vyhlídku nad oceánem. Na vyhlídku Castle Rock je to jen pár metrů. Stojí za to pokračovat také na Gibsons Steps a přilehlou pláž. Pro tu je vyhrazeno pár set metrů dál další parkoviště po pravé straně a návštěvnost je poměrně nižší než u vedlejších apoštolů, byť i odtud není špatný rozhled.

3. Otway National Park – dostáváme se z pobřeží do vnitrozemí. Zkusit můžete také odbočit na dlouhou Great Ocean Walk a podívat se kousek k pobřeží (sjedete doprava na Moonlight Head Rd a po této pokračujete až na parkoviště po štěrkové cestě. Na GOR bude opět malá cedule “Moonlight Head“. Zvažte však, jestli jste dnes již neviděli dost vln tříštících se o útesy a tato zajížďka nelehkým terénem vám za to stojí).

4. Pokračujeme dál do Johanny. Zde možná odbočka na slavnou surfařskou pláž, v letních měsících však takřka bez surfařů, zato s neuvěřitelným množstvím kousavých much, které vás budou provázet celou východní částí Great Ocean Road. Ztrácíme se dál mezi kopečky přes Glenaire, až dojedeme na nejjižnější bod dnešního dne – Cape Otway a místní Lighthouse.

5. Přes Apollo Bay dojedeme do Lorne, ve kterém zabočíme do vnitrozemí na Erskine Falls. Tyto třicet metrů vysoké vodopády sice nejsou nejvyššími či nejkrásnějšími, nicméně byla by škoda je minout.

6. Přes několik malých vesniček se pomalu dostáváme ke konci naší cesty, poslední zastávkou je meka surfařů Torquay s plážemi Jan Juc a Bells Beach. Na těchto zakončíme naše dnešní putování a budeme pokračovat do Melbourne.

Cesta samotná vede krásnou krajinou, nejprve po pobřeží, později se zvedá do hornaté krajiny, až skončí na úbočí útesů, podél kterých dorazí až na předměstí Melbourne. Proto nemohu říci, že by se mi nelíbila. Jen mám za to, že v Austrálii jsou i jiná místa se scenériemi, které vás uchvátí. A mně osobně se budou líbit víc už jen proto, že k jejich dosažení vede určitá cesta. Houštím, do kopce, s rizikem hadího uštknutí. A ne pouze zaparkovat, vyfotit a hurá k další atrakci. Navíc létat s dronem na rozhraní pláží, útesů a vln je fascinující činnost. A pokud jednou budu umět roztáhnout křídla a letět nad tímto rozhraním fyzicky, budu nejšťastnějším člověkem. Do té doby však zůstává můj vztah k Great Ocean Road stejně chladný, jako k celé Austrálii. Ano, je krásná. Ale ne natolik, abych se vrátil. Alespoň než zřít ji budu moci z oblak.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s