Kaiserschmarrn

Netřeba je představovat. Kdo jezdí na lyže do Alp jistojistě je již ochutnal. Jídlo velmi jednoduché (proto je také díky vysoké marži a nenáročné přípravě oblíbené právě v alpských bufetech), přesto císařského dvora hodné, jak napovídá název.
Původ tohoto sladkého pokrmu nemusíme složitě sledovat. Podobně jako Francouzi dělají crepes, na opačné straně hor se dělal trhanec. Stejné těsto, jiná forma. Zajímavý je původ názvu, se kterým se pojí nejedna legenda. Jako všechny jsou i tyto za hranicemi možného, když počítají s kuchařským počínáním císařovny, nebo dokonce jejich zastavení při cestě kolem chudého obydlí u statkáře, který v nervozitě omeletu potrhal a její nedokonalost se pokusil zamaskovat švestkovým rozvarem. Faktem však zůstává, že právě za vlády Františka Josefa I. se jídlo uvedlo do širšího povědomí a začalo se podávat také v podhůří.
Pokud i vám tedy letos zbyly švestky, pojďte si uvařit a vyzkoušet tradiční rakouské jídlo. A třeba se po historicky parném létu naladit na zasněžené vrcholky Alp.

Ingredience nejen pro 4 lyžaře:
8 domácích vajec
250 ml mléka
150 g špaldové a 150 g hladké mouky
vanilkový cukr (nikoliv vanilinový)
kypřicí prášek a skořice
rozinky namočené v rumu (případně bylinném likéru Gurktäler)
máslo a cukr

Postup:
Jednodušší recept aby člověk pohledal. Existují dva postupy, které můžete aplikovat, nicméně u obou musíte začít těstem. Oddělte tedy žloutky a bílky, ty ušlehejte do hutné pěny. Žloutky smíchejte s mlékem, moukami, cukrem, kypřicím práškem a neuškodí ani trocha skořice. Do této směsi poté přidávejte ušlehaný sníh, a to po třetinách, aby těsto bylo opravdu vzdušné. Vždy zapracujte třetinu a poté teprve přidejte další.
Zde se cesty rozcházejí. Pokud vám nevadí těžká jídla, Rakušané připravenou směs hodí do pánve s velkým množstvím oleje či tuku a postupně z obou stran opečou a rozkouskují.
Já jsem zastáncem lehké stravy, proto těsto radši, než na pánev plnou oleje, dám na plech do trouby a na teplotu do 160 °C peču, než se těsto přestane lepit a na povrchu nezezlátne.
V tu chvíli plech z trouby vytáhněte, nechte vychladnout a poté natrhejte, třeba pomocí obracečky, na vám sympatické kousky. Lidé se slabším trávením mají hotovo. Lehké jídlo bez jakéhokoliv tuku.My, kteří to přeci jen rádi méně zdravé, rozpálíme na pánvi máslo s cukrem a necháme zkaramelizovat (těsto samotné slazené nebylo, zde tedy nešetřete). Přihodíme porci trhance a opečeme dozlatova.Na závěr nezapomeňte polít, případně (jako já) dát do hrníčku vedle švestkový rozvar. Ten připravíte ještě jednodušeji. Jen vypeckujte švestky a s trochou skořice je rozvařte na kaši. Podávat lze v teplé i studené variantě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s