Chapada Diamantina

Nesčetné množství míst lze brát v potaz, plánujete-li cestu po Brazílii. Konec konců tento největší stát Jižní Ameriky je větší než celá Austrálie a mezi samotnými Brazilci je velmi populární obrazové znázornění zobrazující, kterak jejich země pojme celou Evropu. Přesto cesty většiny z nás vedou do státu Rio de Janeiro. Tento u nás na blogu však již byl popsán několikrát a když jsem plánoval další ze svých cest do Brazílie, chtěl jsem vystoupit z jeho stínu a objevit také něco nového. A díky tarifu LATAMu bylo jasné, že ten cíl bude ve státě Bahía.

Když se řekne Bahía, většině se nic nevybaví. Je jedním z dvaceti šesti brazilských států a leží na severovýchodním pobřeží kontinentu, hlavním městem je Salvador. Tento samotný popisek možná nic neříká přímo, avšak mnohé napovídá. Právě tato oblast je velmi silně ovlivněna, díky své poloze a historii, africkou kulturou. Obyvatel má více než naše malá země, přes 14,5 milionů, z čehož takřka 15% tvoří černoši. Základ místní silné africké komunity položili někdejší kolonizátoři, Portugalci, kteří sem od 16. století vozili třetinu všech otroků ze svých afrických kolonií. Tito pracovali na plantážích cukrové třtiny a kakaa (z nichž většina dodnes tvoří značný podíl na místní ekonomice) a jejich silné kulturní dědictví je cítit na každém kroku. Ať mluvíme o krásných malovaných domcích, které zapsala v Salvadoru na svůj seznam kulturních památek i organizace UNESCO, nebo místní kuchyni, kdy nesmíte oblast opustit, aniž byste ochutnali tapiocu či vatapá s mořskými plody a kari, tolik typickou kombinaci pro afro-brazilskou kulturu.
Díky své krásné poloze na pobřeží máte možnost objevovat pláže pobřeží Kokosového, Kakaového, Velrybího a mnohých dalších. My jsme se však vydali do vnitrozemí, do regionu zvaného Chapada Diamantina.

Chapada Diamantina (5)

Název Diamantovým horám nedala jejich drahokamová krása, nýbrž mnohem přízemnější těžba diamantů. A právě díky zlatokopům (nebo snad drahokamokopům?) se suchou a špatně prostupnou krajinou náhorní plošiny o rozloze téměř 42 tisíc metrů čtverečních začaly vinout cestičky, jichž turisté využívají dodnes. Park je ve světě překvapivě málo známý a návštěvníky jsou tak především Brazilci. Do značné míry je to způsobeno i odlehlostí celého masivu, který se nachází (na brazilské poměry pouhých) pět hodin jízdy ze Salvadoru přes krajinu velmi připomínající severoamerické prérie.

Však dosti faktů, pojďme objevovat! Které přírodní krásy nás přiměly zajet si přes tisíc kilometrů?
Asi dvacet kilometrů jízdy do kopce za odbočkou do hlavního centra Diamantových hor Lencóis máte možnost zdolat vrcholek Morro do Paio Inácio a poctít sebe sama, například na konci dlouhého cestovního dne, vyhlídkou na rozlehlá údolí tohoto skalního masivu. Nezapomeňte však na čas. Jako všechny brazilské turistické trasy, i tato je hlídaná a placená, a poslední vstup je v pět hodin. Vyhnete se tak nepříjemnému zážitku, který se stal nám, že dorazit v 17:15 je již k ničemu.

Dalším tahákem je Cachoeira de Fumaca, 200 metrů vysoký vodopád, jemuž dal jméno fakt, že na zem voda dopadá již pouze formou vodní tříště. Nedejte se zmást, cestu snadno zdoláte sami, rozhodně nepotřebujete platit za předražené výlety s průvodci. Po nekonečné půl hodině jízdy tou nejhorší cestou, jaké ani v Africe nemají, dorazíte do maličké vísky Os Campos v údolí Vale do Capão, která je výchozím bodem trailu. Cesta vám nezabere více jak tři hodiny (i s návratem). Mapu předem dobře nastudujte na nejlepším mapovém serveru mapy.cz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A do třetice nesmíme zapomenout na fantastickou, byť poněkud vzdálenější atrakci – Poco Azul. Polootevřená jeskyně s průzračně modrou vodou vhodnou ke koupání nabízí fantaskní pohled na lidi jakoby se vznášející v prostoru. Tento obrazový jev vytváří polední slunce, jehož paprsky plní jeskyni a umožňují tuto nevšední podívanou.

Sečteno, podtrženo, stojí to za tisícikilometrovou zajížďku? Nebudu se dlouho ošívat a rovnou řeknu, že ne. Nicméně pokud již máte plné zuby zatuchlých lagun Ria a ležení na krásných plážích letoviska Cabo Frio vás neoslovilo, pak právě vnitrozemí státu Bahía může být onou inovací. Však vězte, že stále platí má slova z předešlých let – nejkrásnější místo Brazílie pro horské túry je Teresópolis a národní park Serra dos Orgaos.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s