Parque Nacional Torres del Paine: W Trek

Platí obecný konsenzus, že národní park Torres del Paine, a především pak W Trek, musí být vrcholem jihoamerického putování. Já tento názor nesdílím a myslím si, že jednodenní návštěva je naprosto dostačující. Však pokud vám uhranuly fotky magické krajiny a sluncem nasvícené pyramidy horských štítů, pak můžete vzít za svůj následující rady a itinerář, které vám snad pomohou k neopakovatelnému zážitku.

Jste-li rozhodnuti pro absolvování dnes již téměř legendárního W Treku v chilském národním parku Torres del Paine, jenž své jméno získal podle tvaru trasy, začněte s jeho přípravami a plánováním brzy. A brzy myslím skutečně zavčasu! Obvykle řeším organizaci cest jakmile je to možné, však ne později než s půl ročním předstihem. Ale i ten je zde nedostatečný. Pokud tedy máte W Trek na seznamu priorit, začněte s ním klidně i rok předem. Stejně se kolem něj bude točit celá vaše chilská výprava.
Ponejprv si vezměte kalendář a ujasněte si priority. Chcete (na místní poměry) luxusní ubytování, místo pro stan v kempu, nebo zvolíte zlatou střední cestu v podobě vlastního spacáku na palandách? Možná budete okolnostmi donuceni vyzkoušet vše napříč spektrem možností, leč kapacita je velmi omezená. Podle kalendáře s termínem, ve kterém chcete vyrazit, projděte na stránkách dvou společností, které provozují ubytování v Torres del Paine, volné kapacity a promyslete směr. Já ve svém itineráři volím cestu ze západu na východ, kdy v poslední den putování máte možnost, za předpokladu dobrého počasí, zažít neopakovatelný východ slunce.

Trekování v místní krajině s sebou nese také řadu omezení. Předem si musíte zajistit noclehy na každou z nocí, které plánujete strávit v parku, a o tomto s sebou mějte potvrzení v tištěné podobě. Bez důkazu, že každou noc strávíte v kempu, vás do parku nikdo nepustí. Vstupné je možné zaplatit na místě, kde také vyplníte registrační formulář. Počítejte s poněkud vysokým poplatkem, který v hlavní sezoně od října do konce dubna činí 21 000 CLP, což v přepočtu na koruny vychází kolem sedmi set padesáti korun. Vcelku vysoká částka pro člověka žijícího v evropském socialismu přivyklého cestám v parcích, které se samy zdarma udržují. O mimosezóně nelze uvažovat, protože značná část parku je zavřená, chaty nefungují a mnoho cest je ukryto pod nánosy sněhu.
Konečně ani pokud dorazíte vprostřed jihoamerického léta, situace nemusí být jiná. Sněžení zde očekávejte každý den a pokud vám bude počasí přát a slunce hřát alespoň polovinu treku, budete mít velké štěstí. Každopádně, jako všude v Chile, i zde se připravte na silný vítr. Vezměte si dobře přiléhající brýle i oblečení, protože vítr v nárazech snadno překoná u nás nemyslitelnou hranici sta kilometrů v hodině.
Cestování “načerno“, čímž rozumím neplacení za přespání a nocování v přírodě mimo značená místa, může přijít velice draho. Dobrý pozor si dejte také při vaření. Rozdělávání ohně je v celém parku přísně zakázáno a zrovna náš národ by se měl mít na pozoru více než kdokoliv jiný. Právě fakt, že si z nařízení úřadů nelámeme hlavu (což v naprosté většině schvaluji a podporuji), vedl v roce 2005 po převrhnutí vařiče českého turisty ve volné krajině ke zničení 160 km2 chráněného území, za což mu hrozilo až 5 let vězení.
Šetřete proto s rozumem. Pokud se rozhodnete z kapacitních či ekonomických důvodů pro stany, máte možnost zarezervovat jak místo na podestě, tak na trávníku. A pokud by vás ve stanu čekala třeba pouze jedna noc, můžete ji strávit v zapůjčeném stanu, což je velká výhoda i pro jeho přijatelnou cenu a fakt, že kvůli jedné noci nemusíte nosit stan pět dní v batohu! V každém kempu by měly být k dispozici sprchy s teplou vodou a místo pro bezpečné vaření.

Itinerář

Den první – 11 km, ↗ 360 m, ↘ 330 m

Noc před začátkem cesty strávíte v Puerto Natales. Maličké městečko, které by bez turismu bylo stejně chudé, zanedbané a plné chatrčí sbitých z vlnitého plechu jako všude jinde, je pro hikery naprosto ideální. V supermarketu nakoupíte základní potraviny za přemrštěné ceny, přespíte v některém z předražených hostelů a ráno v sedm hodin vás autobus některé z místních společností odveze k branám legendárního parku. Tato cesta, kdy přejíždíte úseky betonu, štěrku a váš řidič se prodírá také stádem migrujícího dobytka, vám zabere přes dvě hodiny.
Přijíždíme ke vstupu do parku Laguna Amarga. Zde zaplatíme 21 000 CLP per person Entrance fee. Nasedáme zpátky do autobusu a pokračujeme ještě několik desítek minut k cílové stanici Pudeto. Zde přestoupíme na katamarán, který by měl odjíždět v 11 i 11:35. Platba 20 000 CLP za jednosměrnou jízdenku. Přejedeme nádherně azurové Lago Pehoe a ocitneme se u Refugio Paine Grand, ve kterém strávíme zítřejší noc.
Čeká nás asi tří a půl hodinová cesta kolem jezera Lago Grey k ledovcovému splazu a chatě/kempu Refugio Grey.

Den druhý – 25 km, ↗ 1550 m, ↘ 1550 m

Dnešek bude ve znamení Glaciar Grey. Ráno necháme věci u chaty a pouze nalehko s vodou a sváčou půjdeme nad ledovcem pěšinou přes několik visutých mostů až ke kempu Paso (7 km, ↗ 700 m, ↘ 350 m). Zde se dle času a počasí rozhodněte, zdali budete pokračovat dále do kopce na další vyhlídku, nebo vám současný pohled stačí a vrátíte se k chatě. Pokud budete pokračovat, jsou to další dva kilometry čistě do kopce + 750 výškových metrů.
Následně se vracíme k Refugio Grey, kde si vezmeme věci a směřujeme ke včerejšímu výchozímu bodu naší cesty Refugio Grand Paine. Zde si připlaťte večeři. Je sice drahá, ale jako jediná v celém parku je vcelku chutná a vydatná. K dispozici je malý obchůdek se základními potřebami a potravinami.

Den třetí– 23 km, ↗ 1150 m, ↘ 1150 m

Čeká nás střední část písmene W. Ráno vycházíme směrem do údolí Valle des Frances. Zde začnou úchvatné výhledy, které nás budou provázet až do konce treku. Obecně si dovolím podotknout, že pokud jste zvažovali trek v NP Torres del Paine a ledovec viděli už na jiných místech, vynechte první dva dny a začněte až dneškem.
Přes Mirádor Francés půjdeme až k Mirádor Británico, ze kterého je úchvatný 360° výhled. Batoh můžete nechat u odbočky do Valle des Frances, jelikož odpoledne se tudy budete vracet.
Večer přicházíme k Refugio Cuernos na břehu jezera Lago Nordenskjold. Opět obchůdek a bídná restaurace.

Den čtvrtý – 14 km, ↗ 880 m, ↘ 545 m

Základ dnešního relativně odpočinkového dne tvoří cesta na chatu Refugio Chileno. Toto je poslední chata, která předchází vrcholu cesty, jímž je svítání s vyhlídkou na věže. Pokud máte vlastní stan, lze spát ještě o pár kilometrů dál v kempech, blíž rannímu výhledu. Pro ostatní je zde Camping Chileno.

Den pátý – 13 km, ↗ 880 m, ↘ 1170 m

Pokud vám počasí přeje a nedošli jste k Věžím již včera, dnes vás čeká brzké vstávání a cesta k vyhlídce na tento gigantický skalní útvar za rozbřesku. Cesta tam je psaná na dvě hodiny, je to 4,5 km (stoupání 575, klesání 120). Zkontrolujte si čas východu slunce (např. na wunderground.com) a vezměte si snídani. Při takové podívané se bude jistě hodit!
Návrat k chatě, vezmeme věci a jdeme k Hotelu Torres, u kterého je informační centrum, odkud jede shuttle bus ke Guardería Laguna Amarga, kde nás autobus odpoledne vyzvedne a odveze zpět do Puerto Natales.

Jednodenní alternativa

Pokud máte po přečtení pocit, že by bylo putování místní divočinou nad vaše síly, nezoufejte. Možnost proniknout na nejkrásnější místa máte i tak. Pro turisty znavené chilským větrem a sluncem tedy nabízím jednodenní alternativu, však věřím, že rozhodně neméně zajímavou. Podmínkou je vlastní vůz:
Z Puerto Natales pojedete asi hodinu na sever k hraničnímu přechodu Cerro Castillo. Zde na kruhovém objezdu vjedeme na silnici č. 9, později přecházející ve štěrkovou Y-150, která nás dovede podél jezera Sarmiento de Gamboa až ke stanici strážců národního parku Guardería Lago Sarmiento. Podstoupíte obvyklou proceduru registrace a placení a můžete pokračovat dál. V našem případě to bude ještě asi půl hodinka prachem ke Guarderíi Pudeto, za kterou se nachází parkoviště a krátká cesta jak k vodopádům Salto Grande, tak k vyhlídce Cuernos. A právě z ní se vám naskytne úžasný pohled na protější břeh jezera Nordenskjöld, kudy vede třetí den W Treku. A jednu z nejlepších scenérií mnohadenního putování jste tak právě zvládli za pár minut! Nezapomeňte si přečíst informační tabulky. Skvěle dokreslují tristní jihoamerickou neschopnost renovace a budování. Když se zde zřítil evropany postavený most, nebyli jej schopni nikdy obnovit. Jak příznačné pro tuto zem.
Největší krásy treku jsou ukryty v údolí, jehož okraj jste právě viděli, zbývá tedy ještě jedno místo, bez kterého nesmíte Chile opustit, a to skalní věže. Dojeďte před park ke kempu Central Sur (Chileno), odkud vychází poslední den treku, na který se všichni těší snad nejvíce. A zde se vám naskýtají opět dvě možnosti. Buďto se rozhodnete alespoň dnešek strávit na opravdové trase treku, a jít celou trasu pátého dne (popsán výše), nebo se pozorněji podívejte do map na serveru mapy.cz a zjistíte, že zajímavá trasa vede i na protějším kopci. A tuto vřele doporučuji. Budete muset sice sejít ze značených tras, podlézt několik plotů a přeskočit elektrické ohradníky, však v loukách plných divokých králíků naleznete neskutečné vizuální bohatství. Vystoupáte-li totiž až pod vrcholek, naskytne se vám podívaná, jako nikomu dbalému předpisů a turistických průvodců. Přehlédnete nejen gigantické monolity skalních věží čnících nad Lago Torres, ale také celý Torres del Paine na opačné straně. A věřte, že zvláště v zapadajícím slunci vezme Chile na milost i ten nejzarytější kritik s očima plnýma všudypřítomného prachu.

Odkazy
Rezervace chat a kempů – https://www.fantasticosur.com/en/mountain-lodges/, http://www.verticepatagonia.cl/home

Aktuální situace a doporučení – http://www.parquetorresdelpaine.cl/en/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s